Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
NİJER’DE TOPRAK TUĞLA KÜLTÜR MERKEZİ
Share 27 November 2019

Tasarım : Atelier Masomi
Atelier Masomi, Nijer’de ham toprak tuğla kültür merkezi tasarladı
Editör:Tom Ravenscroft

 

 

 

 

 

Atelier Masomi, Nijer’in başkentinde Niamey Kültür Merkezi olacak beş ham topraklı binadan oluşan bir küme tasarladı.
Batı Afrika ülkesinin başkentindeki bina grubu, ülkenin bağımsızlığından bu yana şehirde inşa edilen ilk belediye kütüphanesi olacak bir performans oditoryumu, galeri, kafe ve toplum tesisleri ve bir kütüphane içerecektir.

 

 

 

 

Sanat merkezi ve kütüphane, bağımsızlıktan önce şehri ikiye bölen, bir tarafta Fransızlar, diğer tarafta da yerli Afrikalılar ile yaşayan doğal bir bariyer olan vadi boyunca inşa edilecek.
Atelier Masomi, kültür merkezinin kentin iki yakasını birbirine bağlamaya yardımcı olacağını umuyor.
Mariam tarafından yönetilen stüdyo, “Bugün vadi, bir taraftan diğerine geçtiğinde kent dokusunun değiştiği gözle görülür şekilde belirgin olan, belirginler ve sahip olmayanlar arasındaki bir bariyeri temsil ediyor” dedi. Kamara.
“Kolonileşmeden sonra, yeni oluşturulan Nijerya eyaletinin bilgini ve kurucu lideri Boubou Hama, vadiyi çeşitli kültürel projeler için bir site olarak kullanmayı, onu bölücü bir sembolden hayatın her kesiminden gelen insanların geleceği bir yere dönüştürmeyi teklif etti. birlikte.”

 

 

 

 

 

 

 

Kültür merkezi, dördü kendine özgü yarı dairesel kulelere sahip olacak şekilde toplam beş binadan oluşacak.
Kulelerin her biri, binaların girişini işaretleyecek ve bir dizi bağlantılı geçit ve açık alan oluşturmak için kısmen bir dış avlu alanını içine alacaktır.

 

 

Stüdyo, “Proje, dış mekanların, yaya yolları olan kapalı bir program kadar önemli olacak şekilde tasarlandı ve büyük bir bina olacak olanı küçük yapılara ayıran alanlar topladı” dedi.

 

 

Kuleler dış alanları saran ve barındıran, aynı zamanda iç mekan alanlarını soğutan baca havalandırma sisteminin bir parçasıdır.
Bu, çatıdan gelen yağmur suyu hasadı da dahil olmak üzere, binanın çevresel stratejisinin bir parçasıdır. Binalar, Nijer’de yerel bir malzeme olan ham toprak tuğlalardan inşa edilecek.
Stüdyo, “Rengi ve dokusu, binaların yerden doğuyormuş gibi görünmesini sağlıyor, anıtsallığında kentin bir simgesi, ancak bölgenin mimarisinin yüzyıllar boyunca sahip olduğu toprakla aynı ilişkiyi sürdürmeye aşina”.

 

 

 

 

 

Atelier Masomi, Kamara liderliğindeki Niamey merkezli bir mimarlık stüdyosudur. Ayrıca Nijer’de daha önce eski bir camiyi bir kütüphane ve topluluk merkezine dönüştürmüş ve Dandaji köyünde bölgesel bir pazar yapmıştır.
Kamara şu anda, Rolex Mentor ve Protege Arts Initiative’in bir parçası olarak kültürel merkezde danışmanlık yapan mimar David Adjaye tarafından denetlenmektedir.
Kamara, “David, mimarlığa coğrafi mercekten, iklimin merceklerinden ziyade iklim merceklerinden bakıyor” dedi.
“İklim bir şeyleri nasıl inşa ettiğinize, onları nasıl şekillendirdiğinize, nasıl performans gösterdiğine şekil veriyor. Her zaman bağlam hakkında düşünüyor… ve sonra buna doğrudan cevap veren bir mimari yapı oluşturuyor. ”
Görüntüler Atelier Masomi’ye aittir.

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

1 Yorum
  1. İnanılmaz hoş bir çalışma.

    Turgay Önal | 27 November 2019


Yorum yazmak için


Mimarlık ortamına etkileri ile birlikte krizi değerlendirdiğimiz etkinlik serimizin ikincisi Pelin Tan ve Bülent Tanju’nun katılımıyla 09.12.2019 tarihinde Tasarım Merkezi Kadıköy (TAK) ‘de gerçekleşti.         Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi adına yapılan açılış konuşmasında MDTH’yi bir araya getiren koşullar, dayanışma bileşenleri, çalışma prensipleri, “dayanışma” ve “taban” vurgularındaki ısrara değinildi.     Ardından söyleşi [...]
ARŞİV
Subscribe