Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
UNESCO’dan İtalya’ya yaptırım uyarısı
Share 25 November 2019

UNESCO, İtalya’da yükselen su seviyesi ile birlikte zarar görmeye başlayan Tarihi San Marco Bazalikası’nın zarar görmesi durumunda Bazalikayı Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılabileceğini bildirdi.

 

 

 

 

 

 

İtalya’nın Venedik kenti bir süredir yaşansel felaketiyle mücadele ediyor. alinan önlemler unesco’yu tatmin etmedi. Venedik’te su seviyesi son 53 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Kentin sokakları ve ünlü San Marco Meydanı su altında kaldı.

 

 

Tarihi San Marco Bazalikası’nın mermer mozaikleri tuzlu suya maruz kaldığı için bir milyar Avro  hasar oluştu. UNESCO yöneticileri gerekli önlemlerin alınması için İtalya’yı uyararak San Marco Bazalikası Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılabileceği belirtti.  UNESCO Dünya Mirası Direktörü, su baskınlarına karşı Venedik’i korumak için gerekli önlemlerin alınmaması halinde yaptırım uygulanacağını açıkladı. UNESCO yetkilisi, kentin sık sık su baskını sorunu yaşadığına dikkat çekti.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Mimarlık ortamına etkileri ile birlikte krizi değerlendirdiğimiz etkinlik serimizin ikincisi Pelin Tan ve Bülent Tanju’nun katılımıyla 09.12.2019 tarihinde Tasarım Merkezi Kadıköy (TAK) ‘de gerçekleşti.         Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi adına yapılan açılış konuşmasında MDTH’yi bir araya getiren koşullar, dayanışma bileşenleri, çalışma prensipleri, “dayanışma” ve “taban” vurgularındaki ısrara değinildi.     Ardından söyleşi [...]
ARŞİV
Subscribe