Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Dijital ve Gezegen Tiyatrosu
Share 11 October 2019

Tasarım: Kruchin Arquitetura

 

 

 

 

 

 

São Paulo City’de (Brezilya) inşa edilmiş ve ticari bir bina, araştırma merkezi ve restore edilmiş büyük bir evi bir araya getiren karma kullanımlı bir kompleksin parçası olan Kruchin Arquitetura, bilimsel ve eğitsel sunumlar için tasarlanmış bir Dijital ve Gezegen Tiyatrosu tasarlamış ve Yansıtılan görüntülerde izleyicinin 360 derece algılaması sağlanmıştır.

 

 

 

 

 

Kavram, evren gözlem deneyimini sembolik olarak tercüme etmenin sonucunda sayısız denemeden kaynaklandı. “Kepler’deki şekillerini ilişkili küpleri ve küreleriyle, Einstein’daki eğri ama başarısız evreninde arıyoruz. Plaj boyunca iddiasız bir gezinti sırasında bir kabuk topladım ve hemen incilerin görüntüsünü, parlaklıklarında tahıl tohumunun geometriye dönüşüm görüntüsünü oluşturdum. İncilerin doğuşu ve yıldızların fidanlığı aynı kaynaktan, aynı kökene aitti: kabuğun, dünyanın yaratılışını anlatacak kılıfı ” diye tarif etti Kruchin Mimarlığın kurucusu Samuel Kruchin.

 

 

Bina, üç kat üst üste gelen çatı ile tanımlanmıştır. Oluklu betondan yapılmış en dış katman aslında bir zardır – kabuğun değil – çabalarının doğası gereği, yalnızca yanal olarak desteklenmiş, meydanın yapısına dayanmaktadır. Yüzeyi, istenen yapıya halel getirmeksizin su yalıtımı için koruyucu bir tabaka ile kaplıdır.

 

 

 

 

 

 

Diğer tüm binalardan bağımsızlık durumunda, bir lotun girintisine yerleştirilmiş, ifadesi, esas olarak, merkezi karelerdendir.

 

 

Derin evrenin doğal etkisini garanti eden doğal, aydınlık ve resimle ilgili unsurların yerleştirilmesi söz konusu olacaktır. Temel işlevi, ekipmanı son derece hassas olduğu için montajın sızdırmazlık ve termal kontrol açısından genel korumasıdır.

 

 

 

 

 

 

Her iki katman arasında, tesisler için altyapının ve korumanın dağıtılacağı erişilebilir bir boşluk olacaktır.

 

 

İç kısmına erişim, topluluktaki tüm binaları ve tiyatronun ayrılmaz bir parçası olduğu Teorik Fizik Enstitüsü ile ilişkilendiren alçak meydanı birbirine bağlayan yürüme yolundan yapılacak.

 

 

 

 

 

 

ProjeBilgisi:
Proje: Dijital ve Gezegen Tiyatrosu
Mimarlar: Kruchin Arquitetura
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Yaşanabilir çevreler, kamusal fayda ve emeğin korunması siyasetini yapabilmek, meslek politikası üretebilmek, dayanışmayı büyütmek için bir araya gelmiş olan mimarlar olarak; her alanda yaşadığımız bugünün “kriz”inin bilgisini üretmeye ve paylaşmaya çağırıyoruz.             Bugün Türkiye’de yaşam çevrelerimize ve mimari üretimin emek süreçlerine doğrudan yansıyan sosyal, ekonomik ve ekolojik problemlerin derinleştiği bir [...]
ARŞİV
Subscribe