Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
‘Bauhaus: Ankara Konut Mimarlığında İzler Sergisi’ açıldı
Share 9 October 2019

Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Üniversitesi işbirliğiyle,  Mimarlar Odası Fuaye Salonu’nda “Bauhaus: Ankara Konut Mimarlığında İzler” sergisi açıldı.

 

 

 

 

Sergide, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bauhaus’un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında  Dünya Mimarlık Günü 2019 yılı “Mimarlık… Herkes için konut” teması ile bağlantılı olarak, 2011-2014 yılları arasında TÜBİTAK ve VEKAM desteğiyle Başkent Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilmiş olan “Sivil Mimari Bellek Ankara 1930-1980″ proje çalışmaları ile elde edilmiş konut yapılarının detaylarına odaklanılıyor. Sergide Bauhaus’un Ankara konut mimarlığındaki etkileri, detaylarda gizli esinlenmeleri ve modernist anlayışın yansımaları yer alıyor.

 

 

Sergi açılışında konuşma yapan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Almanyada 1919 ‘da kuruluna ve Naziler tarafından kapatılan Bauhaus tasarım ve sanat okulunun 100.yılında, Alman mimarlarla şekillenen Başkentte konutlarda ki Bauahus izlerini taşıyan sergimizle, modern mimarlık, sanat ve zanaat detaylarını dünya konut gününde sizlerle buluşturuyoruz. Almanya’da doğan ve dünyanın değişik ülkelerinde izleri olan Bauhaus Okulu’nun son başkanı Mies Van Der Rohe’un mottosu  “Less is more” yani “Az çoktur” önermesi modernizm için yapılmış en başarılı tanımdır. Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin yaratıcılığında en çok kullandığımız mottoydu bu az çoktur. Sadelik, ritm, ve süreklilik , modern mimarlığın tüm argümanları aynı zamanda mücadelenin yeniden üretilmesine  olanak sağladı ” dedi.

 

 

 

 

 

Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Nuray Bayraktar sergiye ilişkin şu bilgileri verdi;

 

 

“Bu sergi bizim Başkent Üniversitesi bünyesinde yürüttüğümüz sivil mimari bellek Ankara 1930-1980 projesinin sadece bir alanına odaklıdır. Proje çok kapsamlı bir projedir. Ankara’da her gün önünden geçip gittiğiniz pek çok konut yapısının belgelemesini yaptığımız bir projedir. Web sayfamızda bunlara erişme olanağı bulabilirsiniz. Pek çok yapının Ankara’da hala mevcudiyetini sürdürüyor olması çok kıymetli. Projede bunu belgeledik. Burada sadece bir alanı, Bauhaus’un zanaatla olan temasını öne çıkarmaya çalıştık. Aslında Bauhaus Ankara Konut Mimarlığında İzler dediğimizde zanaat izlerini bulabileceksiniz.”

 

 

Sergi 20 Ekim tarihine kadar Mimarlar Odası Fuaye Salonu’nda gezilebilecek

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası Ankara Şubesi 


Yorum yazmak için


Üsküdar Acıbadem Mahallesi’nde yurttaşlar tarikat yurdunu protesto için yürüyüş düzenledi.         Üsküdar Acıbadem Mahallesi’nde TİBAŞ Vakfı tarafından park ve belediye hizmet alanı yapılma şartıyla Üsküdar Belediyesi’ne verilen kamusal alan, 2019 yılında 49 yıllığına bedelsiz olarak Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na kız öğrenci yurdu yapması için tahsis edilmişti. Mahalle sakinlerinin ilk günden itibaren tepki [...]
ARŞİV
Subscribe