Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mimarlık … herkes için konut
Share 2 October 2019

7 Ekim 2019 Pazartesi günü Dünya Mimarlık Günü’nde, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA), konutun çok ciddi ve kritik zorluklarına dikkat çekiyor. . . her kes için.

 

 

 

 

Gezegenimizdeki 7,5 milyar insanın bir milyarından fazlası, attırabilecekleri her türlü malzemeyi kullanarak, iddia ettikleri herhangi bir toprakta, genellikle zalimce, kendileri için inşa ettikleri yerlerde yaşıyor. Milyonlarca kişi sürekli olarak barınaktan yoksundur, çünkü mülteciler ve çatışma ve felaketle yerlerinden edilmiş kişiler.
Yaratıcı ve politik enerjilerimizi herkes için iyi konutlar sunmaya dönüştürelim. Tüm dünyadaki 3,2 milyon mimarın, karmaşasız kentleşmeyi tersine çevirme çabalarında, köylerde, küçük kasabalarda ve orta ölçekli şehirlerde uygulanabilirliği sürdürmenin yollarını bulmalarını tavsiye edelim. Tüm şehirleri daha güvenli ve daha adil hale getirmek için yeni yollar bulmaya öncülük edelim.

 

 

 

 

Yenilikçi politikalar, yeni tasarım çözümleri ve sosyal ve ekonomik denge arayışı için sarsılmaz bir arayışla konut maliyetlerindeki artışla savaşabiliriz. Tüm insanlara, özellikle de en az şanslı olanlara hitap etme sorumluluğunu adil bir şekilde geliştirebilir ve paylaşabiliriz.

 

 

 

 

 

 

“Mimarlık – herkes için konut” sadece bir satır sonu değil; bu bir görev, bir talep ve bir taahhüt.
7 Ekim 2019′da, Dünya Mimarlık Günü’nde, tasarımın insan ıstırabını azaltmada, gezegensel yükleri azaltmada ve herkesin yaşam kalitesini arttırmada önemli bir rolü olduğunu göstermek için lütfen UIA’ya ve ortağımız UN-Habitat’a katılalım.

 

 

 

THOMAS VONIER

Başkan

 

 

UIA / Uluslararası Mimarlar Birliği

 


Yorum yazmak için


Yaşanabilir çevreler, kamusal fayda ve emeğin korunması siyasetini yapabilmek, meslek politikası üretebilmek, dayanışmayı büyütmek için bir araya gelmiş olan mimarlar olarak; her alanda yaşadığımız bugünün “kriz”inin bilgisini üretmeye ve paylaşmaya çağırıyoruz.             Bugün Türkiye’de yaşam çevrelerimize ve mimari üretimin emek süreçlerine doğrudan yansıyan sosyal, ekonomik ve ekolojik problemlerin derinleştiği bir [...]
ARŞİV
Subscribe