Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yves Saint Laurent Müzesi, Marakeş
Share 26 September 2019

Tasarım: Stüdyo KO

Mimarlar tarafından sağlanan metin açıklaması. Efsanevi Fransız moda tasarımcısının çalışmalarına adanmış Musée Yves Saint Laurent Marrakech (mYSLm) 2017 sonbaharında kapılarını açtı. Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent’in 5.000 kıyafetten oluşan etkileyici koleksiyonundan önemli bir seçime ev sahipliği yapıyor. 15.000 haute couture aksesuarının yanı sıra onbinlerce eskiz ve çeşitli nesneler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bina, mimarlar Olivier Marty ve Karl Fournier tarafından kurulan Fransız mimarlık firması Studio KO tarafından tasarlanmıştır. Ünlü Jardin Majorelle’nin bitişiğindeki Rue Yves Saint Laurent’de yer alan yeni bina, 4.000 m2′yi kapsıyor ve sadece bir müzeden fazlası. Yves Saint Laurent’in çalışmalarını Christophe Martin tarafından tasarlanan özgün bir senografide sergileyen 400 m2′lik kalıcı bir sergi alanına sahip; 150 m2 geçici sergi alanı, 130 kişilik konferans salonu, kitapçı, teraslı kafe-restoran ve 5.000 kitaplık bir araştırma kütüphanesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kütüphanenin koleksiyonunda Arapça ve Endülüs tarihi, coğrafya, edebiyat ve şiir kitaplarının yanı sıra botanik, Berber kültürü, Yves Saint Laurent’in modası ve moda dünyası ile ilgili sayısız kitap yer alıyor. Tasarımcının Paris’teki arşivlerini araştırırken Studio KO, eğriler ve düz çizgiler arasındaki dualite ve gevşek ve temiz kesimlerin artması ile ilgisini çekti. Dışarıdan bina, kumaş ipliklerine benzeyen bir desen oluşturan tuğlalarla süslenmiş kübik formlardan oluşuyor. İç kısmı, lüks bir ceketin kaplaması gibi belirgin şekilde farklıdır: aydınlık, kadife ve pürüzsüz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pişmiş topraktan, betondan ve Fas taş parçalarından oluşan toprak renkli bir mozaikten inşa edilen bina, çevresiyle uyumlu bir şekilde harmanlanıyor. Cephe süsleyen pişmiş toprak tuğlalar Fas topraklarından yapılmış ve yerel bir tedarikçi tarafından üretilmiştir. Zeminde ve cephede kullanılan mozaik, yerel taş ve mermer kombinasyonu kullanılarak yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cepheler

 

 
Son tasarım çalışmalarının arşivlenmesi için on yıldan fazla bir süredir çalışmış olan Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent, tekstilleri korumaya yönelik son derece kesin yöntemler uygulamıştır. Önleyici koruma alanında uzman X-Art işbirliğiyle, Marakeş müzesi, her bir ürünün sergi alanında sergilenen koleksiyondan bir koleksiyon elbise veya nadir bir kitap olmasını sağlamak için sıcaklık ve nem kontrolü ile tamamlanan bir klima sistemine sahiptir. Bodrum arşivlerinde, mükemmel arşiv koşullarında korunmuş kalır.

 

 

 

Oditoryumun en modern akustiği, Tiyatro Projeleri Danışmanı ile birlikte mimarlar tarafından tasarlanmıştır. Bu, konserlerin, film gösterimlerinin ve konferansların ayrı ve ses geçirmez bir alanda programlanmasını sağlar. Kapsamlı bir çalışmadan sonra, aydınlatma mühendisleri I.C.O.N, müzeyi, dış mekanı ve sergi alanı için atmosferik aydınlatmayı çevreleyen dış mekanların aydınlatmasını kurdu.

 

 

Zemin Kat Planı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarİ: Studio KO
Yer: Marrakesh, Morocco
Katogori: Müze
Lider mimar: Karl Fournier, Olivier Marty
Alan: 3857.0 m2
Proje yılı: 2017
Fotoğraf: Dan Glasser

 

 
Kaynak: Arch Daily

2 Yorum
  1. Müthiş bir proje, tuğla ile sanat yaratılmış cephelerde. Sadelikte güzellik.

    Enver Uçar | 1 October 2019

  2. Tuğla bina sanatında bir başyapıt, örnek ve ilham verici bir kaynak.

    Ömer Taşkınoğlu | 6 October 2019


Yorum yazmak için


Yaşanabilir çevreler, kamusal fayda ve emeğin korunması siyasetini yapabilmek, meslek politikası üretebilmek, dayanışmayı büyütmek için bir araya gelmiş olan mimarlar olarak; her alanda yaşadığımız bugünün “kriz”inin bilgisini üretmeye ve paylaşmaya çağırıyoruz.             Bugün Türkiye’de yaşam çevrelerimize ve mimari üretimin emek süreçlerine doğrudan yansıyan sosyal, ekonomik ve ekolojik problemlerin derinleştiği bir [...]
ARŞİV
Subscribe