Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Prof. Dr. Yıldırım Yavuz’u Kaybettik
Share 13 September 2019

ODTÜ öğretim üyesi, değerli akademisyen Prof Dr Yıldırım Yavuz’u 11 Eylül günü kaybettik. Cenazesi 13 Eylül 2019 Cuma günü günü saat 10:30’da (ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kubbealtı’nda yapılacak tören sonrasında ikindi namazına müteakip Cebeci Cami‘de Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilecektir.

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden yapılan açıklama:

 

 

Mimarlar Odası Genel Merkez ve Ankara Şubesi’nin birçok etkinliğinde, çeşitli kurul ve komisyonlarında yer almış, 2737 sicil numaralı üyemiz Ayşıl Yavuz’un eşi değerli hocamız 1658 sicil no.lu Prof. Dr. Yıldırım Yavuz’un vefat ettiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

 

 

Türkiye’de kültürel işler ve mimarlık için birçok ulusal komite üyesi olarak hizmet vermiş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yapmış, mimarlık ortamına, Mimarlar Odası çalışmalarına büyük katkılar koyan duayen hocamızın ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diler, Mimarlık disiplinleri adına yaşanan ve yeri doldurulamayacak bu büyük kaybın yüreklerimizdeki acısını paylaşıyoruz.

 

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi
45. Dönem Yönetim Kurulu

 

 

 

 

 

 

YILDIRIM YAVUZ KİMDİR?

 

 

 

Prof.Dr.Yıldırım Yavuz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi  eski dekanıdır. Prof. Dr. Yavuz, ODTÜ’de mimarlık dalında lisans ve yüksek lisansını, Pennsylvania Üniversitesi’nde de mimarlık dalında ikinci yüksek lisans derecesi almıştır. 1962′den 1982′ye kadar ODTÜ’de mimari tasarım ve tarih dersleri verdi; 1982 – 1988 yılları arasında Suudi Arabistan’daki Damman Üniversitesi, Faysal Üniversitesi’nde tasarım ve mimarlık tarihi dersleri verdi.

 

 

1988-1997 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde sanat, tasarım ve mimarlık fakültesinden dekan yardımcısı olarak mezun oldu. Burada lisans düzeyinde ileri düzeyde tasarım, sanat ve kültür dersleri verdi. Prof. Dr. Yavuz, Türkiye’de kültürel işler ve mimarlık için birçok ulusal komite üyesi olarak hizmet vermiştir ve 19. ve 20. yüzyılların mimarlık tarihi üzerine yoğunlaşan araştırmalara devam etmiştir.

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde yürütülen Bina Kimlikleri Envanteri Projesi’nin de danışmanlarından olan Prof.Dr. Yıldırım Yavuz, Mimarlar Odası yayınlarından çıkarılan “İmparatorluktan Cumhuriyet’e Mimar Kemalettin” kitabının da yazarıdır. Birçok yarışmada jüri üyelikleri bulunan Yıldırım Yavuz’un, “Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı”, “Atatürk ve Modernite” konusunda sunum ve makaleleri bulunmaktadır.

1 Yorum
  1. Çok önemliydi, herkese güven veren çok sağlam bir insan ve akademisyendi. Yeri doldurulamaz.

    ceyhun ünal | 13 September 2019


Yorum yazmak için


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ordu’ya ziyareti esnasında akıbetini sorduğu ve ‘derhal yıkın’ diye talimat verdiği inşaatla ilgili olarak detaylar ortaya çıkmaya başladı.             Yıkılan inşaatın büyük ortağı ‘İntaya&Özmen&Köksal Adi Ortaklığı’ adına yapılan basın açıklamasında, yıkıma kadar gelinen süreç aktarılarak, kamuya verilen bu zararların kimin karşılayacağı soruldu.     ‘İntaya&Özmen&Köksal Adi [...]
ARŞİV
Subscribe