Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
‘Milli parklar satılacak’ iddiası
Share 9 September 2019

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, milli parkların satışa çıkarılacağını öne sürdü. İddiaya göre 1958′den beri varlığını sürdüren milli parklar üç parçaya bölünecek.

 

 

 

 

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre Aytekin, “Ekonomik krize karşı kaynak bulmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılacak. 1958′den beri varlığını sürdüren milli parklar, bir kararname ile kapatılmaya ve üç parçaya bölünmeye çalışılıyor” dedi.

 

 

Aytekin, TBMM’de yaptığı açıklamada, “İktidar ekonomik krize kaynak bulmak için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü kapatmayı planlıyor” ifadeleri kullandı.

 

 

Aytekin, şunları söyledi: “Orman Genel Müdürlüğü’ne yapılması öngörülen bu devir, kurumları birbirlerinin içerisinde göstererek iş yükünü artırmaya ve özellikle de milli parklardaki başta maden arama olmak üzere birçok usulsüz işe imkan tanıma amaçlıdır. Milli parklar sınırları içerisinde ve mücavir alanında yer alan onlarca maden arama ruhsatı için mevzuat değişikliği beklendiği belirtiliyor. Böylesi bir düzenleme, hem doğaya hem topluma karşı işlenmiş suç olacaktır. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü de Devlet Su İşleri bünyesinde daire başkanlığına dönüştürülmek isteniyor.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Elazığ merkezi, gece olduğunda hayalet şehri andırıyor. Hava sıcaklığının gece eksi 10’ları bulduğu kentteki binaların ışıkları sönük. Halkın büyük bölümü evlerine girmiyor.           AFAD ve belediye, deprem bölgesine 10 bin 5 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır kurdu. Çadırda yer bulamayanlar ise geceyi ya camilerde ya da yakınlarının evlerinde geçirdi. Elazığlılar, [...]
ARŞİV
Subscribe