Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tarihi bira fabrikası Diyanet’e tahsis edildi: Mescit, yurt ve otopark yapılacak
Share 3 September 2019

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın kalan binaları, mescit, yurt ve otopark yapılmak üzere Diyanet’e tahsis edildi. Mimarlar Odası konuya yargıya taşıyacağını duyururken, Şişli Belediyesi Kent Konseyi de davaya müdahil olma kararı aldı.

 

 

 

 

 

1890 yılında Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası ve ona ait binaları 1998 yılında İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından “korunması gereken kültür varlığı” statüsüne alınarak tescil edilmişti.

 

 

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre, İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Hazine Maliyesi’ne ait Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan “Eski Malt Binası”, “Eski Silo”, “Eski Arpa Temizleme Binası” ve “Eski Kazan Dairesi” taşınmazlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisine onay verdi.

 

 

Kurul ayrıca 13 Haziran tarihinde aldığı kararla da mimar Halil Onur’un tescilli yapıların bulunduğu alana ilişkin hazırladığı ve içinde “mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark” bulunan projeyi de uygun bularak, söz konusu taşınmazların söküm ve yıkımına da izin verdi.

 

 

Mimar Onur, Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan ancak kamuoyunda tepkilere neden olan “Topçu Kışlası” projesinin de mimarıydı.

 

 

Kurul kararında şöyle dedi: “Yapılan görüşmeler sonucunda söz konusu Diyanet İşleri’ne tahsisli taşınmazlara ait Kurulumuzun 15 Mart 2019 tarihli kararı ile ek onaylı rekontrüksiyon projesi doğrultusunda söküm işleminin uygun olduğuna karar verildi.”

 

 

MİMARLAR ODASI DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

 

 

Kararın yargıya taşınacağını belirten Mimarlar Odası “geri dönüşü mümkün olamayacak uygulamalara mahal verilmemesi için özellikle sit alanlarında ve korunması gerekli kültür varlıklarının bulunduğu parsellerde ortak kültür mirasımızın gelecek kuşaklara devredilmesi konusunda anayasal ve evrensel sorumluluğu bulunan belediyenizin ilgi konusu hakkına yapılan işlemlerin durdurulmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini önemle rica ederiz” dedi.

 

 

‘YIKILMASI KABUL EDİLEMEZ’

 

 

Şişli Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Tolga Bektaş Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, tahsis ve söküm/yıkım kararına tepki göstererek “kent belleğinin önemli bir parçası olan Bomonti Bira Fabrikası’nın bu şekilde yıkılması kabul edilemez. Mimarlar Odası, konuyu yargıya taşıyacak, biz de davaya müdahil olmak için başvurumuzu yapacağız” dedi.

 

 

Bektaş, konuya ilişkin bir kamuoyu duyarlılığı yaratmak için açıklama yapacaklarını ve konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

1 Yorum
  1. bu ülkede oyun bitmez, sonlarını gördükçe daha pervasız daha aç gözlü oluyorlar anlaşılan

    edip uçgan | 3 September 2019


Yorum yazmak için


Elazığ merkezi, gece olduğunda hayalet şehri andırıyor. Hava sıcaklığının gece eksi 10’ları bulduğu kentteki binaların ışıkları sönük. Halkın büyük bölümü evlerine girmiyor.           AFAD ve belediye, deprem bölgesine 10 bin 5 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır kurdu. Çadırda yer bulamayanlar ise geceyi ya camilerde ya da yakınlarının evlerinde geçirdi. Elazığlılar, [...]
ARŞİV
Subscribe