Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
AĞA HAN 2019 KAZANANLARI BELLİ OLDU
Share 31 August 2019

2019 Aga Khan’ın Mimarlık Ödülünü kazananlar belli oldu.
Editör: Lizzie Crook

 

 

 

 

 Wasit Wetland Center, Birleşik Arap Emirlikleri, X-Architects

 

 

 

 

Bambu anaokulu, bir Filistin müzesi ve eski bir çöplük üzerine inşa edilmiş bir doğa rezervi, 2019 Ağa Han’ın Mimari ödülü kazananlar arasındadır.
Ödülü kazanan altı proje, bu yılın nisan ayında ortaya çıkan 16 ülkeden 20 binanın kısa listesinden seçildi.
Saif Ul Haque Sthapati’nin Arcadia Eğitim Projesinin yanı sıra, Heneghan Peng Architects ve Wasit Sulak Alan Merkezi’nin Filistin Müzesi, X-Architects’in Filistin Müzesi, diğer üç kazanan proje ise Bahreyn’deki Muharrak’ın Yeniden Canlandırılması, Tatrstan ve Alioune Diop’daki Kamusal Alan Geliştirme Programı IDOM’dan Üniversite Eğitim ve Araştırma Birimi.

 

 

 

Filistin Müzesi, Filistin, Heneghan Peng Architects. Fotoğraf Cemal Emden

 
Ağa Han Mimari Ödülü, 1977′de “Müslümanların önemli bir varlığa sahip olduğu toplulukların ihtiyaçlarını ve isteklerini başarıyla karşılayan” mimari projeleri öne çıkarmak için kurulmuştur.

 

Bu yıl programın on dördüncü döngüsünü işaretler. Kazananlar David Chipperfield, Elizabeth Diller, David Adjaye gibi bir komite tarafından seçilen ve Müslüman bir manevi lider olan Aga Khan başkanlığında seçildi.
Kazananların her birine 1 milyon dolarlık (774.000 £) jackpot ödülü verilecektir.

 

 

Arcadia Eğitim Projesi, Bangladeş, Saif Ul Haque Sthapati tarafından tasarlandı.  Fotoğraf Sanndro di Carlo Darsa

 

 

 

Heneghan Peng Architects’in zikzak yapan Filistin Müzesi, bu yıl ödül kazanmış dört yeni yapımdan biri. Diğer üçü de eğitim amaçlıdır.

 
IDOM’un ödüllü Alioune Diop Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Birimi, Senegal’de bir konferans binası ve Bangladeş’te Saif Ul Haque Sthapat’ın Arcadia Eğitim Projesi, mesleki eğitim olanakları sunan bekar kadınlara yönelik bambu okul öncesi-hosteli oldu.

 

 

Kamusal Alanlar Geliştirme Programı, Rusya, Tatristan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından. Fotoğraf Ivan Petrov

 
Üçüncüsü, X Architects’in Wasit Wetland Center, Sharjah’daki bir çöplükten inşa edilen 350 kuş türü için bir doğa rezervi. Yerel halkı yerleşimin kendine özgü ortamı hakkında eğitmek için tasarlandı.

 
Wasit Wetland Center, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bir projenin ilk defa Aga Khan Ödülü kapsamında mimarlık ödülü kazandı.

 

 

Alioune Diop Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Birimi, Senegal, IDOM tarafından tasarlandı. Fotoğraf Chérif Tall

 
Benzer şekilde, Muharrak dünya mirası alanın Yeniden Canlandırılması ve Tataristan’daki 300′den fazla kamusal alanın yeniden canlandırılması olan Kamusal Alan Geliştirme Programı da Bahreyn ve Rusya’da ödül alan ilk projelerdir.

 

 

Sheikha Mai Bint Mohammed Al Khalifa tarafından Muharrak’ın canlandırılması, Bahreyn. Fotoğraf Cemal Emden

 
En son Ağa Han Mimari ödülü 2016′da gerçekleşti. Kazanan altı proje, Zaha Hadid’in Lübnan’daki ilk binasını ve BIG’nin pembe bir parkını içeriyordu.
Tören, Al Ain’daki Dünya Mirası Alanı olan Al Jahili Kalesi’nde gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Geçmiş yıllara göre daha farklı projeler gibi geldi bana.

    mehmet otuz | 2 September 2019


Yorum yazmak için


Türkiye çapında yüz bine yakın teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen bu eylem, TMMOB’nin yasalarla çizilmek istenen meslek örgütü sınırlarını aşarak, ülkemizdeki emek mücadelesinin ayrılmaz parçası ve toplumsal muhalefetin temel dinamiklerinden birisi olduğunu apaçık ortaya sermiştir.           EMİN KORAMAZ – TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı     Ülkemizin toplumsal mücadeleler tarihinde yer edinmiş hareketler, [...]
ARŞİV
Subscribe