Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Porto Rikolu mimarlık öğrencileri, Maria Kasırgası anıtı için teklifler tasarladılar
Share 26 August 2019

Editör:  Sydney Franklin

Porto Riko’daki mimarlık öğrencileri Vali Andrew Cuomo’nun son zamanlarda mimarlardan New York’taki bir Kasırga Maria Anıtı için fikirlerini sunma talebine karşı bir öneriyle cevap verdiler.

 

Mimar, profesör ve Porto Riko Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (UPR-RP) eski dekanı Francisco J. Rodríguez-Suarez, geçen hafta Twitter’da (@ paco-rsvp) Twitter öğrencileri tarafından bir dizi fotomontaj yayınladı. — Yarıyılın ilk haftasında yapılan sınıf tartışmalarından esinlenen bir rekabet projesi. Her biri çelişkili görüntülerle örtüşen Amerikan ve Porto Riko sembollerini gösteren, beslemesinde 16 parça yayınlandı. Kaydırmayı en çok durduran görüntülerden biri, bir moloz yığınının üzerine bir elektrik anketi yapan bir grup inşaat işçisine sahiptir. 1945′te Iwo Jima’da ABD bayrağını yükselten altı denizcinin çektiği ünlü fotoğrafı taklit ediyor.

 

 

 

UPR-RP öğrencisi Manuel Torregrosa-Cueto, 2017 yılının Eylül ayında kasırga Maria’dan sonra Porto Riko’nun kaldırılmasını “Iwo Jima’mızmış gibi” gördü. (Porto Riko Mimarlık Fakültesi / Manuel E. Torregrosa-Cueto)

 

 

 

 

Rodríguez-Suarez, CBS’den David Begnaud’a, Bu Sabah’ın önde gelen ulusal muhabirine, öğrencilerinin Cuomo’nun teklif talebine katılma olasılığından bahsettiğini ancak nihayetinde bunun yerine anıt karşıtı görüntüler oluşturmaya karar verdiklerini söyledi. Begnaud’ın Twitter’ında bir alıntı yaparak, “oybirliğiyle yaraların yeterince iyileşmediğini ve New York’taki bir anıtın arkasındaki politikanın uygunluğunu da sorguladığını” söylediler. Gazeteci, öğrencilerin fikirlerini “protesto çalışması” ve Cuomo’nun RFP’nin “akademik eleştirisi” olarak nitelendirdi.

 
Bir e-postada, Rodríguez-Suarez AN’ye, projenin yeni çıkan tasarımcıların stratejiyi sunmayı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeyi öğrendiği daha büyük bir rekabet stüdyosunun bir parçası olduğunu açıkladı. Genelde her sömestr dört veya beş yarışmaya katılırlar, dedi ve Hurricane Maria anıtı yapmaktan ilk bahsettiler. Avantaj ve dezavantajları tartıştıktan sonra, öğrenciler resmi bir başvuru üzerine çalışma teklifinde bulunmadılar, bunun yerine fotomontajları bir dizi karşı teklif grubu olarak denemeye başladılar.

 
“Pedagojik olarak, [sınıf], mimarlık yarışmalarının topluma daha kaliteli binalar ve alanlar sağlamak için bir araç olarak önemini vurguluyor” dedi Rodríguez-Suarez, “özellikle de normal olmadıkları ABD ve Porto Riko’da” dedi.

 

 

 

Heykel anıtı yerine, bir öğrenci Battery Park City’deki gezinti yolunda batan hasarlı bir ev hayal etti. (Porto Riko Mimarlık Okulu’nun / Pablo Torrens)

 

 
Cuomo’nun anma yarışmasının profesyonel mimarlar veya sanatçılar arasında çekiş kazanıp kazanmadığı henüz belli değil, ancak 10 kişilik komisyonu oluşturan birçok New York merkezli Porto Riko’luların desteği göz önüne alındığında, projenin ilerlemesini sağlayacak gibi görünüyor. eleştirilere rağmen – Porto Riko hükümetinin kendisinden gelse bile.

 

 

Bazı öğrenciler mavi FEMA muşambalarını gördü ve su şişelerini hala acı çeken bir ülkenin sembolleri olarak gördü ve bu dokuları tasarımlarına entegre etmeye çalıştı. (Porto Riko Mimarlık Okulu’nun  / Pablo Torrens)

 
Nihai seçilen tasarımdan bağımsız olarak, UPR-RP öğrencileri bir anma töreni için çok erken olduğuna ve Amerikan hükümetinin durumunu anlamadıklarına inanıyor. Lourdes Sofia Jimenez-Rodriguez, AN’a bir e-posta ile “Bitirmediği bir şeyi anmak için birisine nasıl oldu?” diye yazdı. “Maria’dan sonra oraya taşınan ve yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen büyük bir Porto Rikolu nüfusu olduğunu bildiğim New York’ta çok daha az. Ama biz hala her gün burada yaşıyoruz. ”
Jimenez-Rodriguez, ülkenin dört bir yanındaki evleri kapsayan mavi FEMA tarps’ın, bu felaketin ne kadar sona erdiğini hatırlattığını söyledi. Projesinde odaklandığı bir motif. “Benim için, bunlar kaynakların yanlış yönetimini ve kasırgadan sonra yapılan yardımları temsil ediyor” dedi. “Başkenti kırık çatı ve mavi tenteler ile fotomontaj yapmak istedim, çünkü durumdan gerçekten geçmediğini söyleyen her şeyin yolunda olduğunu söylemek çok kolay.”

 

 

Bir diğeri de New York anıtını, Porto Riko’ları kendi tanklarını doldurmak için sıraya sokan dev bir benzin kabı olarak görüyordu. (Porto Riko Mimarlık Okulu / Bryan Cruz López)

 

 

 

 

 

Kaynak: The Architect’s Newspaper


Yorum yazmak için


Etkinliklerin saatlerine ve detaylarına İBB’nin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.     Taksim Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan geçici platform dikkat çekti.           “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” teması ile tasarlanan geçici platformun adı ‘Kavuşma Durağı’.         Platform Armağan Akdoğan, Mehmet Kendil, [...]
ARŞİV
Subscribe