Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mariana Pestana İstanbul Tasarım Bienali küratörü…
Share 23 August 2019

Mariana Pestana, beşinci İstanbul Tasarım Bienali’ne küratör olacak
Editör:  Aaron Smithson

 

 

 

 

 

 

Mariana Pestana, zamanını Porto, Portekiz ve Londra arasında bölen mimar, akademik ve küratördür. (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı izniyle)

 

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV), 2020 sonbaharında Türk metropolünde gerçekleşecek olan İstanbul Tasarım Bienali’nin beşincisinin küratörü olarak Mariana Pestana’yı seçti. Kentsel tasarım, mimarlık, yeni medya, grafik, endüstriyel, ürün, iç ve moda tasarım alanları olan İstanbul Tasarım Bienali, kentin küresel ekonomik güç olarak ortaya çıkmasını önemli bir yaratıcı potansiyeli ile kutlamayı ve benimsemeyi amaçlıyor.

 

 

Zamanını Porto, Portekiz ve Londra arasında bölen Pestana, Dekoratörler adlı disiplinlerarası bir pratiğin kurucusudur ve öncelikle kamuya yönelik kültürel programlar ve tasarım müdahaleleri üzerine çalışmaktadır. Ayrıca akademik ve küratörlük çalışmaları konusunda geniş deneyime sahiptir. Doktora programına devam ettiğinden beri. Londra Üniversitesi College’sindeki Bartlett School of Architecture’da mimarlık yapan Pestana, Kraliyet Sanat Koleji, Chelsea Sanat Koleji ve Central Saint Martins’te ders verdi. Pestana, Victoria ve Albert Müzesi’nin Mimarlık, Tasarım ve Dijital Bölümü’nde küratör olarak görev yaptı ve 2013 Lizbon Mimarlık Trienali ve 2019 Porto Tasarım Bienali için ortak küratörlük sergileri düzenledi.

 

 

2018′de gerçekleşen İstanbul Tasarım Bienali’nin dördüncünde, altı ayrı “okul” aracılığıyla tasarım sürecine odaklandı. Beşinci baskıya yönelik tematik bir odaklanma henüz açıklanmadığı halde, Pestana’nın önemli bir deneyim getireceği açıktır. Tasarım tabanlı sergi çalışmalarında gelecek yıl boyunca Boğaziçi’ne çalışma önerilmektedir.

 

 
Kaynak: www.arcpaper.com

 

 


Yorum yazmak için


Türkiye çapında yüz bine yakın teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen bu eylem, TMMOB’nin yasalarla çizilmek istenen meslek örgütü sınırlarını aşarak, ülkemizdeki emek mücadelesinin ayrılmaz parçası ve toplumsal muhalefetin temel dinamiklerinden birisi olduğunu apaçık ortaya sermiştir.           EMİN KORAMAZ – TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı     Ülkemizin toplumsal mücadeleler tarihinde yer edinmiş hareketler, [...]
ARŞİV
Subscribe