Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
DEMOKRATİK SEÇİMLERE MÜDAHALE: KAYYUM…
Share 20 August 2019

BELEDİYELERE KAYYUM ATANMALARINA KARŞI AÇIKLAMA

 

 

7 Haziran 2015 seçimleri ile birlikte halk iradesini hiçe sayıp hukuku ve yasaları kendi siyasi geleceği için aleni bir biçimde araçsallaştıran iktidar, her geçen gün bu tür uygulamalarına bir yenisini eklemektedir.

Doğayı, Çevreyi, Kentleri rant ve politik amaç doğrultusunda talana ve kırıma uğratarak, Toplumun Özgürlük, Demokrasi ve Barış istemlerini baskı ve zor kullanarak, Halkımızın iradesine de kayyumlar atayarak iktidarın…ı sürdürmektedir.

 

Bugün siyasi bir darbe ile Diyarbakır halkının  % 62.93′ünün(490.571 oy) seçtiği Belediye Başkanı Dr. A. Selçuk MIZRAKLI, Mardin halkının % 56.24′ünün(208.854 oy) seçtiği Belediye Başkanı Ahmet TÜRK, Van halkının % 53.83′ünün(260.495 oy) seçtiği Belediye Başkanı Bedia ÖZGÖKÇE ERTAN görevlerinden uzaklaştırmış ve yerlerine kentin atanmış valilerini kayyum olarak atamıştır.

 

Biz bu antidemokratik uygulamayı 2016 yılında bir kez daha görmüştük. Halkımızın iradesine bu denli müdahaleyi kınıyor ve kabul etmiyoruz.

 

Kendi iktidarı önünde engel gördüğü her kesimi hukuk sopasıyla bertaraf etmeyi bir kültür olarak benimseyen iktidar bu tür uygulamalarından vazgeçmelidir.

 

Halkımızın iradesine vurulan bu darbeler daha fazla sürdürülmemelidir. Görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanlarının bir an önce görevlerine iade edilmeleri gerektiğini ısrarla belirtiyoruz.

 

TMMOB MİMARLAR ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

1 Yorum
  1. Bu kadarı afrika ülkelerinde bile olmaz artık.

    verda şahin | 20 August 2019


Yorum yazmak için


Elazığ merkezi, gece olduğunda hayalet şehri andırıyor. Hava sıcaklığının gece eksi 10’ları bulduğu kentteki binaların ışıkları sönük. Halkın büyük bölümü evlerine girmiyor.           AFAD ve belediye, deprem bölgesine 10 bin 5 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır kurdu. Çadırda yer bulamayanlar ise geceyi ya camilerde ya da yakınlarının evlerinde geçirdi. Elazığlılar, [...]
ARŞİV
Subscribe