Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tarihi binalar MEDİPOL’e verilmeye devam ediyor…
Share 7 August 2019

İki tarihi bina daha Medipol’e verildi

 

Son yıllarda hızla büyüyen vakıf üniversiteleri arasında yer alan ve arazi – bina tahsisleriyle gündemde olan Medipol, Bursa’ya açıldı. İsmail Şahin imzasıyla Söczü’de yayınlanan haberine göre; İstanbul’da faaliyet gösteren, Ankara’da yeni eğitim dönemine hazırlanan Medipol, ünlü modacı Faruk Saraç’ın kurucusu olduğu Bursa merkezli Tasarım Meslek Yüksekokulu’nu devraldı. Vakfın kullanım hakkını aldığı İstanbul ve Bursa’daki iki yapı da böylece Medipol’e geçmiş oldu.

 

 

 

 

 

 

Yüksekokulun bağlı olduğu Faruk Saraç Moda Sağlık Eğitim ve Sanat Vakfı ismi bu yılın başında Türkiye Eğitim Sağlık Sanat ve Moda Vakfı olarak değiştirildi. Faruk Saraç ve ekibi okulun mütevelli heyetinden ayrılırken, Koşuyolu İstanbul Medipol Hastanesi’nda görev yapan Prof. Dr. Ömer Ceran mütevelli heyeti başkanı oldu. Mütevelli heyetinde yine Medipol’ün hastanelerinde görev yapan isimler yer aldı.

 

 

 

 

 

İLK İPEK FABRİKASI

 

 

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, Faruk Saraç Moda ve Sanat Vakfı tarafından 2010 yılında Bursa’da kuruldu.

 

 

1852 yılında, ipekli kumaş ve halı üretimi yapmak için kurulan Fabrika-i Hümayun binasını büyükşehir belediyesinden 30 yıllığına kiralayan Faruk Saraç Moda ve Sanat Vakfı, 29 yıldır boş duran binayı restore edip Tasarım Meslek Yüksek Okulu’na dönüştürdü.

 

 

 

 

 

 

 

AÇILIŞINI ERDOĞAN YAPMIŞTI

 

 

Vakıf ardından, 1913 – 14 yıllarında Dikimevi olarak kullanılan ardından cumhuriyetin ilk yıllarından 2009′a kadar Cankurtaran Zührevi Hastalıklar Hastanesi olarak kullanılan Ahırkapı Feneri’nin yanı başındaki binaları moda tasarım, eğitim merkezi ve müze olarak kullanılmak amacıyla 30 yıllığına intifa hakkı karşılığı kiraladı. Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan bina Moda Akademisi ve Tasarım Yüksek Okulu olarak hizmete açıldı. 9 Mayıs 2015′te gerçekleştirilen açılış töreninde kurdeleyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan kesmişti.

 

 

 

 

YERLEŞKE KAPATILDI

 

 

 

 

  • AOÇ arazisinden Medipol’e 555 bin metrekare arazi

Bir zamanlar yılda 12 bine yakın hayat kadını ağırlayan ve kamuoyunda ‘Can Can’ olarak bilinen Zührevi Hastalıklar Hastanesi yerine açılan Faruk Saraç Moda Akademisi ile Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu İstanbul yerleşkesi faaliyetlerini sonlandırdı. Konuyla ilgili soruları yanıtlamak istemediğini belirten Faruk Saraç, eğitim faaliyetleriyle ilgili açıklama yapmayacağını iletti. Hali hazırda boş durumda bulunan kompleksin Türkiye Eğitim Sağlık Sanat ve Moda Vakfı tarafından nasıl değerlendirileceği ilerleyen günlerde belli olacak.

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

3 Yorum
  1. Bu MEDİPOL neymiş arkadaş? Her yol buraya çıkıyor. Arkada kim var bu kadar güçlü?

    Feyza | 7 August 2019

  2. Medipolcüler gözlerin üzerlerine dönmesinden ve inanılmaz kayırmalı bir şekilde bu kültür varlıklarına sahip olmalarının ortaya çıkmasından çok rahatsızlar. erişim engeli falan koydurmaya başlamışlar.

    Kamile Uzun | 22 August 2019

  3. Vay vay vay MEDİPOL Üniversitesi. Üniversite falan markası altında ne tahsisler ne tahsisler. Çok iyi bir hazırlık yapılmış ve şimdi sorgu sual edenlere de yayın yasağı falan getiriyorlar. Eğitim kurumu ve özle üniversite görünüşte…

    Berrin Konuk | 23 September 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe