Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kazdağları’nı talan eden Alamos Gold’dan yabancı yatırımcısı için yalan dolu rapor!
Share 5 August 2019

DİREN DENİZ SARI

Çanakkale’nin Kirazlı Atikhisar Havzası’nda, Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından yapılan ağaç katliamına ilişkin tepkiler ve eylemler devam ederken şirketin yabancı yatırımcıları etkilemek için yalanlarla dolu bir “2017 Sürdürülebilirlik Raporu” yayınladığı ortaya çıktı.

Kazdağları’nda yapılan altın arama çalışmaları ile gündeme gelen Kanadalı maden şirketi Alamos Gold’un raporunda, yerel halk ve yönetimle sürekli iletişim halinde olunduğu, ve topluma okul, festival, burs konusunda yardım edildiği iddia ediliyor.

YEREL HALKIN İSTEKLERİ YALANI

Çevrecilerin ve yerel halkın başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” her geçen gün büyürken şirketin raporunda “Yerel zorlukları anlama konusunda başarılı oldukları ve önceliklerinin yerel halkın istekleri olduğu” savunuluyor.

Oysa ki Kazdağları’nda onbinlerce ağacın kesilmesine karşı hızla organize olan yerel halk, ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne başladı. Geçen hafta birkaç çadırın kurulmasıyla başlayan eylem, bir haftasını doldurmadan yüz çadırı aşkın bir katılıma sahne oldu. Bugün ise yerel halk ve çevrecilerden oluşan onbinlerce yurttaş, ağaçların kıyıma uğradığı maden sahasına yürüdü.

YEREL YÖNETİMLE DİYALOG YALANI

Alamos Gold, CHP’li Çanakkale Belediyesi’nin tüm tepkilerini duymazdan gelerek Kazdağları’nda maden faaliyetini sürdürürken söz konusu raporda, yerel yönetimle sürekli bir diyalog halinde olunduğu öne sürülmüş.

Şirketin iddiasının aksine, CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, halk tarafından organize edilen nöbetlere çağrı yaparak şu ifadeleri kullanmıştı: “Kirazlı Balaban tepedeki 5 Ağustos günü yapacağımız eyleme sizleri davet ediyorum. Bu Kazdağları’nı kurtarma eylemidir.”

Kaynak: Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: Opsis Architecture Çok kültürlü Merkez, dönüşümlü bir projedir ve yenilenen kitabevinin üzerinde yer alan kampüs etnik öğrenci grupları için yeni bir evdir.           –       Güneşten koruyucunun içine yerleştirilmiş Z-şeritleri yerleştirilmiş profilli metal panelden oluşan dokuma bir deri ile eklemlenmiş bir heykel bronz obje olarak düşünülmüştür. Ortaya çıkan [...]
ARŞİV
Subscribe