Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Atatürk Orman Çiftliğinden Medipol’e 555 bin m2 Niye Veriliyor?
Share 29 July 2019

TCDD den sonra AOÇ imar planı kapsamındaki Maliye Hazinesi arazisinden de 555 bin metrekare Medipol’e Özel Üniversite alanı verildi.

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi TCDD arazilerinin Medipol’e verilmesinin ardından, AOÇ kapsamındaki Hazine arazisinden 555 bin metrekarelik alanı da Medipol’un kurucu vakıfı TEBA vakfına verildiğini ifade etti. Tüm değerlerimizi talan ediyorlar diyerek sert tepki gösterdi.

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili yaptığı açıklamada” Tam bir talan dönemi yaşıyoruz, Cumhuriyet açılan kapı Ankara Gar Yerleşkesini parçalayarak Medipol hastanesine veriyorlar, aynı şekilde ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen Bilkent Şehir Hastanesine 3 km mesafede olan AOÇ arazisinden 555 bin metrekareyi de TEBA vakfına yani Medipol’e yani Sağlık Bakanı’na veriyorlar. Türkiye bugüne kadar böylesini görmedi. Cumhuriyetin Ankara’ya açılan kapısı Ankara gar yerleşkesi ile birlikte Cumhuriyetin biricik ve emsalsiz değeri AOǒden de Medipole çekilen peşkeş, artık tuzun koktuğunun göstergesidir.

 

 

“AOǒyi talan eden zihniyet Cumhuriyeti talan eder. Artık yeter!”

 

 

Etimesgut Erler Mahallesinde bulunan AOÇ arazisi TEBA Vakfına/Medipole verilerek Sağlık bilimleri ile birlikte ticaret ,lojman, konut, üniversite, hastane ile birlikte sağlık rantı hedefliyorlar diyen Candan, “Bu alanda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Birimi var, önce bu alana stadyum yapacağız dediler sonra stadyumdan vazgeçtiler sonra burasını kentsel dönüşüm alanı ilan ettiler, 2 emsalle konuta açtılar, biz bunlara dava açtık. Büyükşehir Belediyesi ile de hasılat paylaşımı arazi satışı üzerinden anlaşma yaptılar. Sonra nedenini bilmediğimiz şekilde kentsel dönüşüm kararından vazgeçtiler. Birince derece tarihi ve doğal SİT alanı iken, SİT derecesini değiştirdiler, sürdürebilir kontrollü kullanım alanı haline getirdiler. 2018 yılının sonunda buraya plan değişikliği yaparak özel üniversite alanı haline getirdiler. Bu alanı da TEBA Vakfına yani Medipole devrettiler. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün,kendi öz varlığı ile kurulup halkına emanet ettiği Cumhuriyetin kurucu değerlerinin mekansal ifadesi özgürleşme alanıdır. AOǒyi talan eden zihniyet Cumhuriyeti talan eder. Artık yeter!” dedi.

 

“Sürekli Talan Sürekli Kazan”

 

 

AOÇ planı kapsamındaki alanının Özel Üniversite alanı olmasına ilişkin plan değişikliği davlarının devam ettiğini İfade eden Candan şöyle devam etti: “Medipol en değerli alanlarımızı alarak sağlık sektöründe başka bir ekonomi politik sürecin adı haline geliyor. Önce Şehir hastaneleri için kent merkezlerindeki hastaneler kapatılıyor. Sonrada hem kent merkezinde, hem AOÇ arazisinde üniversite ve sağlık alanı olarak Medipol’e alan açılıyor. “Sürekli talan sürekli kazan” anlayışıyla hareket eden iktidar önce şehir hastanelerine alanlarımızı peşkeş çekiyor ve Bilkent’te 1.5 milyon metrekarelik hastane ile yeni bir rant alanı açıyor. Bu hastane için kent merkezindeki devlet hastanelerini kapatıyor. Ulaşımı zor, kalitesi düşük olacağını ve tercih edilmeyeceğini öngörüyor ve buna da çözümü kent merkezinde ve şehir hastanesi çeperlerinde özel üniversite ve hastaneler açarak, şehir hastanesine gitmeyen ya da gidemeyenleri de buralara çekerek, yeniden bir kazanç haline getiriyor.”

 

 

 

 

Kaynak :  Mimarlar Odası Ankara Şubesi 

1 Yorum
  1. Bu işte bir şey var. Kim bu Medipol, hazine arazileri böyle ulufe gibi dağıtılıyor. Yeni bir oluşum yeni bir tarikat mı bu grup?

    Canan Okur | 29 July 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Opsis Architecture Çok kültürlü Merkez, dönüşümlü bir projedir ve yenilenen kitabevinin üzerinde yer alan kampüs etnik öğrenci grupları için yeni bir evdir.           –       Güneşten koruyucunun içine yerleştirilmiş Z-şeritleri yerleştirilmiş profilli metal panelden oluşan dokuma bir deri ile eklemlenmiş bir heykel bronz obje olarak düşünülmüştür. Ortaya çıkan [...]
ARŞİV
Subscribe