Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
HALKA AÇIK BİR TUVALET: Garden Restroom
Share 27 July 2019

Tasarım: LAAB Architects

 

 

 

 

 

 

Garden Restroom, LAAB Architects tarafından Tsim Sha Tsui’deki Salisbury Bahçesi için tasarlanmış halka açık bir tuvalettir.

 

 

 

 

 

 
Yarı saydam cephe, çatıya doğru yuvarlanır ve iç mekanlara doğal güneş ışığı getirir; Geceleri, mimari karanlıkta bir fener gibi yanar. Bitişik binaların mimari dilini ödünç alarak, çapraz eğimli bir çatı oluşturmak için ahşap kanatları kullanmaktadır. Ziyaretçiler için uzaktan ayakta duranlar için görsel bir sürpriz yaratan dinamik bir mekânsal deneyim sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 
Lavabo içinde, altındaki ampulleri, hoparlörleri ve egzoz fanlarını gizlerken, gizlilik duygusu ile muhafaza oluşturmak için eğrisel bir duvar inşa edilmiştir. Bahçe tuvaleti akan suyun sesini çalar, kullanıcılar rahat ve kolay bir şekilde mahremiyet anının tadını çıkarabilirler.

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Osmanlılar II. Murad’dan (1421-44, 1446-51) itibaren, Timur darbesinin yarattığı meşruiyet sarsıntısını gidermek için, ciddi bir tarih yazım faaliyetine başladılar. Özellikle Yazıcızâde Ali’nin Tevârîh-i Âl-i Selçuk’u (Selçuklu Hanedanı Tarihleri) ve onu izleyen Tevârîh-i Âl-i Osmân geleneği, neredeyse ağız birliğiyle, Selçukluları Osmanlıların resmî önceli ve meşruiyetin aktarıcısı olarak gösteriyordu. Enverî ve Kemal gibi bazı 15. yüzyıl yarı-resmî [...]
ARŞİV
Subscribe