Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
Share 24 July 2019

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.

 

 

 

 

 

 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, sosyal, ekonomik ve fiziksel değişimlerin etkisiyle çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera’nın bir kesitine odaklanan sergi, bu kesit üzerinden bölgeye dair bütünsel bir bakış yakalamayı amaçlıyor. Döneme ait bilgi, belge ve objelerin bir araya getirildiği sergi kapsamında ayrıca, sanal gerçeklik teknolojisi aracılığıyla ziyaretçilere benzersiz bir mekan deneyimi sunuluyor.

 

 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Aralıktan Bakmak” sergisi, kentin geçirdiği değişim ve dönüşümün en belirgin yaşandığı bölgelerden biri olan Pera’yı söz konusu zaman ve mekan aralığının ürettiği referanslar üzerinden okumaya imkan tanıyor. Sergi odağına, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi’nin bulunduğu tarihi yapılar arasındaki bölgeyi ve çok katmanlı kimliğini alıyor. Ziyaretçiler, bugün Pera Müzesi olarak kullanılan eski Bristol Oteli’ni sanal gerçeklik gözlükleri aracılığıyla içindeymişçesine deneyimleme imkanı buluyor.

 

 

Küratörlüğünü ve sergi tasarımını Atölye Mil’in, VR projesini APOLLO’nun üstlendiği sergi, başta İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivi olmak üzere; Atatürk Kitaplığı, Salt Araştırma, Pera Palas, Büyük Londra Oteli, Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı, Harvard Üniversitesi, Yapı Kredi Bankası ve özel arşivlerden derlenen fotoğraf, belge, harita ve obje gibi malzemeleri bir araya getiriyor.

 

 

Beyoğlu Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Galerisi, Pazar günleri hariç haftanın her günü 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilir.

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe