Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Afganistan’da tarihi kalenin kulesi çöktü
Share 14 June 2019

Gazne’de tarihi bir kalenin 32 kulesinden birinin yıkıldığı anın videosu, sosyal medyada paylaşıldı. Afgan yetkililer kulenin sağanak yağmura yenik düştüğünü söylerken, bazıları yetkilileri tarihi eserleri koruyamamakla suçladı. İslam Kültürü şehri ilan edilen Gazne’de pek çok tarihi eser yakın zamanda hasar gördü.

 

 

 

 

 

Getty Images

 

 

Afganistan’ın Gazne vilayetinde tarihi bir kulenin yıkılması sonrası, yetkililer ülkedeki tarihi eserleri koruyamamakla suçlandı.

 

 

Gaznelilere ait bir kalenin 32 kulesinden birinin yıkıldığı anın videosu, sosyal medyada paylaşıldı.

 

 

İslam mimarisinin örneklerinden olan kale ve kuleleri, vilayette yıkılan onlarca tarihi eserden biri.

 

 

Afgan yetkililer yoğun yağmur nedeniyle eserlerin hasar gördüğünü, muhalifler ise hükümetin ihmali olduğunu öne sürüyor.

 

 

https://twitter.com/TOLOnews/status/1138335985392082946

 

 

Afgan haber sitesi Tolo News’a konuşan ülkenin Kültür Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Saber Mohmand, kalenin “sağanak yağmura karşı kırılgan olduğunu”, otoyolun kenarında olmaları nedeniyle kulelerin hasar gördüğünü söyledi.

 

 

Gazne, Afganistan’da İslam mimarisi ve İslamiyet öncesi mimarisiyle ünlüydü.

 

 

BBC

 

 

 

Antik kent, 7. yüzyıla kadar Budizm’in bölgedeki en önemli merkeziydi. M.S. 683′te Müslüman Araplar tarafından fethedildikten sonra buradaki halklar İslam’ı kabul etti. 13. yüzyılda Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın oğlunun liderliğindeki ordu antik kenti yerle bir etti.

 

 

İslami İşbirliği Teşkilatı burayı daha sonra İslam Kültürü şehri ilan etti.

 

 

Ancak ordu ile Taliban güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle bölgedeki tarihi eserlerin çoğunu ziyaret etmek çok zor hale geldi.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe