Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Nansensgade Gençlik Evleri
Share 12 June 2019

Tasarım: Christensen & Co. Mimarlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gençlik Konutları, Christensen & Co. Architects tarafından tasarlanan Nansensgade, kompakt dolgu, sosyal açıdan savunmasız vatandaşlar için dokuz küçük daireye ev sahipliği yapıyor. Şantiye sadece 10 metre genişliğindedir, mimarinin bu fiziksel sınırlaması tasarım kalitesine dönüştürülür, çünkü her kata yalnızca iki daire sığdırılabilirken genç sakinlere bir mahremiyet duygusu verip aynı zamanda topluluğun bir parçası olma güvenliğini de sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 
Kopenhag’ın en hareketli caddelerinden birinin manzarasının keyfini çıkarırken her dairede, dinlenebileceğiniz bir mutfak ve banyo ile birlikte bir de yer vardır. Dış cephesi, bakır tonlarında ılık tonlanmış alüminyum ile kaplanmıştır ve kabartma bir nedeni vardır. Kentsel ortamda çeşitlilik ve canlılık yaratmanın yanı sıra, çıkıntılı cumbalı pencereler her dairenin nişinden caddeye bakmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumbalar, binanın genel mimari ifadesine katkıda bulundukları ve her dairede tamamen farklı bir ışık ve hava deneyimi yarattığı için hem estetik hem de işlevsel olarak yenilikçi olan merkezi bir tasarım özelliğidir. Cephede, çıkıntılı elemanların oranları kentsel çevrenin ritmine ve akışına bağlanır. Bunu başarmak için, bina mevcut kentsel alana karşılık gelen daha küçük birimlere bölünmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birimler, doğrudan güneş ışığından gölgelenme sağlamak için oluşturulan, elemanlar arasındaki yakınlaşma sonucunda oluşur. Kabartma nedenini çevre yapı çevresine daha da dahil etmek için, çıkıntı yapan elemanlar, komşu binaların yatay işaretleriyle ve kornişleriyle aynı hizadadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diyagram

 

 

 

6. kattaki çatı terası, çevredeki binalar arasındaki yükseklik farkını içerir ve sakinlere özel bir dış mekan alanı sunar. Zemin katta, halka açık bir bisiklet tamircisi binayı sokağa açmaktadır ve girişe yakın kalmak için alanlarla sosyal bağlantı daha da güçlendirilmektedir.

 

 

Proje Bilgisi:

 

 
Mimarlar: Christensen & Co. Mimarlar
Yer: Kopenhag, Danimarka
Baş Mimarlar: Christensen & Co. Mimarlar
Alan: 600.0 m2
Proje Yılı: 2018
Fotoğraflar: Niels Nygaard
Üreticiler: Alucobond, Bakır
Proje Adı: Gençlik Evleri, Nansensgade

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

1 Yorum
  1. geometri, tasarım, akıl, hepsi bir arada.

    Feyza | 21 June 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe