Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
HAYDARPAŞA KORUNUYOR MU? / Arif Atılgan
Share 10 June 2019

Haydarpaşa Gar Binasının planı bir kenarı kısa U şeklindedir. Kısa kenar Liman, uzun kenar Kadıköy Kayık İskelesi tarafındadır. Binanın ön tarafı vapur iskelesine ve taksi-otobüs duraklarına bakar.  Kısa kenarda limanla irtibatlı hacimler vardır. Uzun kenarda ise yolcularla ilgili lokanta, berber, PTT, tuvalet, bekleme salonu gibi hacimler bulunmaktadır.. Öndeki ana gövdesinde gişeler bulunur. İki kolun ortası olan U’nun içerisinde trenlerin girdiği peronlar yer alır. Üst katlarda trencilerin ofisleri vardır.

 

 

Haydarpaşa Garı

 

 

Gar binasının liman tesisleriyle ve tren, vapur, otobüs, taksi, kayık yolcularıyla ilişkisi hep var olmalı, içinde sadece trenciler çalışmalıdır.. Kayık İskelesi 1980’lerde işlevsiz kalmıştır. Diğerlerinin işlevlerine 2010’larda son verilmiştir. Bildiğim kadarıyla, bugün için Gar’da korunabilen tek öğe üst katlarda çalışan trenciler olmuştur.

 

 

Günümüzde bina restore edilmektedir. Restorasyon çalışmaları bittikten sonra yukarıda yazdığım tespitlerde değişiklik olmazsa Haydarpaşa Garı gıdasız, havasız bırakılmış bir canlıya dönecektir.

 

 

 

Plan

 

 

 

Bu arada tarihi Haydarpaşa Gar Lokantasının yerinde yabancı isimli bir restoran açılmış.

 

 

Ülkemizde 100 yılı aşkın bir süredir tren çalışmaktadır. Bu anlamda birçok istasyon ve istasyonların kapsamlısı olan garlar yapılmıştır. Bu tesislerin bulundukları yerleşimlere modernleşme anlamında etkileri olmuştur. Örneğin: Gar lokantaları çoğu kentte kadınların ve erkeklerin birlikte gittikleri tek içkili ortamlardır.

 

 

Haydarpaşa Gar Lokantası, Osmanlı’nın son zamanlarında kullanılmaya başlanmış, Türkiye Cumhuriyetinin ilk zamanlarına şahit olmuş ve 2010’lu yıllara kadar faal kalmıştır. Tren, Cumhuriyetin ilk yıllarında yerli-yabancı devlet ileri gelenlerinin Ankara-İstanbul arasında tek kullandığı ulaşım aracıdır. Bu kişilerin çoğunluğu Gar Lokantasına girmişlerdir. Aynı şekilde sivil birçok kişi de burayı kullanmıştır. Tanınmış-tanınmamış çok sayıda insanın burada anısı oluşmuştur. Böyle bir mekân sadece fiziki olarak değil anılarıyla da korunmalıdır. Kentlerin hafızası bu şekilde canlı tutulur.

 

 

 

Gar Lokantasıyken

 

 

 

Haydarpaşa Gar Lokantasını yabancı isimli Restoran yapmak, ileride Gar binasında fonksiyon değişikliği yapabilmenin önünü açacaktır. Çünkü: Kimlik farklılaşmasına alışılmaktadır.

 

 

Bu mekânın adı Tarihi Haydarpaşa Gar Lokantası olarak tescil edilmelidir.

 

 

Gerek idare, gerek 5 Nolu Koruma Kurulu bu konularda titiz ve dikkatli davranmalıdır. Onlar yapmıyorsa Haydarpaşa’yı koruduğunu söyleyenler gerekli uyarıyı yapmalıdır. Aksi takdirde Haydarpaşa Mücadelesi sadece o binada çalışanların işini ve işyerini korumayı başarmış olur. Binayı dönüştürmek isteyenler için zamanı gelince bu durumu da ortadan kaldırmak çok kolaydır.

 

 

Haydarpaşa’yı korumak binayı korumak değildir. Onu kimse yıkamaz zaten.. Gar Binasını 100 yılı aşan işlevleri ve anılarıyla yaşatabilmek gerekir.

 

 

 

Not:

Gar Lokantasının tarihi öyküsü:

 

GAR LOKANTASI http://atilganblog.blogspot.com.tr/2015/04/haydarpasa-restoran-arif-atlgan.html

 

 

 

 

Kaynak : arifatilgan.wixsite.com

2 Yorum
  1. bence korunuyor, gidiyordu neredeyse, otel falan yapacaklardı.

    kardelen | 11 June 2019

  2. Aynı fikirde olsam bu yazıyı yazmazdım. Tarihi Gar Lokantası Mythos Restoran olmuş. İleride Gar binası da örneğin: Hliton Oteli olamaz mı? Bunun yolu açılmış olmuyor mu?

    Arif Atılgan | 12 June 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: GWWO Architect   Morven Müzesi ve Bahçesi ile birlikte kullanılıyor ve tarihi konağa bitişik yeni bir Tercüme Merkezini şu anda GWWO tasarlıyor. Tasarım, 2008 Müze ve Bahçe Ana Planı’nın gözden geçirilmesini ve yeniden değerlendirilmesini gerektirmiştir. GWWO, master plandaki tüm ayarlamalar için onay almak üzere Princeton Borough Tarihi Koruma İnceleme Komitesi ve New Jersey Tarihi [...]
ARŞİV
Subscribe