Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
AKP’nin ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olacak dediği Yassıada beton adası oldu
Share 24 May 2019

Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.

 

 

 

 

 

Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.

 

 

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada kurulan mahkemede Demokrat Partililer yargılandı. 1993 yılına gelindiğinde İstanbul Su Ürünleri Fakültesi Enstitüsü’nü adaya taşısa da 1995 yılında terk etti. O tarihten 2015’de başlayan inşaatlara kadar terk edilen Yassıada, imar izinleriyle beton bir adaya dönüşmüş durumda.

 

 

 

 

 

 

27 Mayıs darbesi sonrasında Adnan Menderes ve bazı bakanların yargılandığı ve idamlarından önce hapis yattıkları Yassıada, ilk olarak AKP’nin 2013 yılında başlattığı ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ projesiyle imara açıldı. 14 Mayıs 2015 yılındaki temel atma törenin ardından gemilerle adaya getirilen iş makineleriyle aralıksız kazılan Yassıada sit alanı olması gerekirken, otel, bungalov ve restoran inşaatlarıyla doldu.

 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumuhurbaşkanı Erdoğan’ın, 27 Mayıs’ta ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak yeniden inşa edilen Yassıada’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

5 Yorum
 1. demokrasi lafla olmuyor, asıl olan icraat. tıpkı siyasal alanda olduğu kent ve çevre sahasında hiç bir şey demokratik değil, ben yaptım oldu diyenler demokrasiden bahsedemezler.

  selim deveci | 24 May 2019

 2. E tamam işte betona özgürlük. Yaşasın betonların kardeşliği, Beton hakkımız,söke söke alırız. Beton susma, sustukça sıra sana gelecek. Yaşasın dünya beton kardeşliği..Beton hakkımız engellenemez. Beton sen bizim herşeyimizsin. Dünya betonları uyanın.

  adamın biri | 25 May 2019

 3. Yani şu ada sadece eski yapıları kalsa ve onlar onarılsa, geri kalan bir park gibi kullanıma açılsa olmaz mıydı? Otel şart mı, illa gelir getiren yer şart mı bir de koskoca cami yapılmış. İsraf ve gereksizlik dolu bir anlayış

  Kemal Yenice | 26 May 2019

 4. NTV ci abimiz doğru söylemiş, “ne yaslı adası ya, dümdüz etmişsin adayı” diye. Eskiden bayağı iyi bir adamdın ama sonra bozulup, “aman efendimci” olmuştun fakat mikrofon açık kalmış, ağzından kaçıvermiş gerçek düşüncelerin. Mikrofon uzatılsa halkımız daha ne diyecek de, bırak mikrofon uzatmayı konuşturmuyorlar.

  Nergis Yalçın | 27 May 2019

 5. kültürden anladıkları bu, sadeliği ve korumayı hiç öğrenmek istemiyorlar.

  verda şahin | 20 June 2019


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe