Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Çevresel İlerlemenin Maliyeti…
Share 21 May 2019

Altıncı Uluslararası LafargeHolcim Sürdürülebilir Yapı Forumu’nda, tasarım liderleri sürdürülebilir inşaat için ileriye dönük bir yolu tartıştılar…
Editör: Katharine Keane

 

 

Kahire manzarası

Hem malzeme yoğun yeni geliştirme projelerinde yer alan hem de çevre ile ilgili olanlar tarafından karşılaşılan tanıdık paradoks, geçen ay Kahire’deki küresel tasarım liderleri ve malzeme uzmanlarının zirvesinde ortaya çıktı.
İsviçre yapı malzemeleri üreticisinin kar amacı gütmeyen kolu LafargeHolcim Vakfı tarafından düzenlenen altıncı Uluslararası LafargeHolcim Sürdürülebilir İnşaat Forumu, Mısır’daki Kahire Üniversitesi’nde 50′den fazla ulustan 350 mimar, malzeme araştırmacısı ve sürdürülebilir inşaat uzmanı topladı. , 4-6 Nisan tarihlerinde “yeniden yapılanma inşaatı” temasını tartışıyor. MİMAR, LafargeHolcim’in davet ettiği basın ordusunun bir parçası olarak üçlü foruma katıldı.

 

 

 

Katılımcılar ve sunum yapanlar AUC kampüsünde toplandılar

 
Katılımcılar Norman Foster, Hon gibi mimarlık ağırlıkları ile ilgili önemli notları duydular. FAIA, Francis Kéré, Hon. FAIA ve Anne Lacaton, Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena ve Green Building Australia’nın kurucusu CEO Maria Atkinson tarafından yönetilen yuvarlak masa toplantılarıyla; Kahire’nin inşaat patlamasının iyi ve kötüsünü görmek için tarihi mekanları ve resmi olmayan yerleşim yerlerini ziyaret etti; ve konu ile ayırt edilen dört eşzamanlı atölye arasında hareket etti: geri dönüştürülebilir ve alternatif malzeme uygulaması, malzeme üretimi ve enerji kullanım kalıpları, tasarım sayısallaştırma ve malzeme tedarik zinciri iyileştirme.
 

Kahire’nin gayrı resmi yerleşim yerleri veya gecekondular, şehir nüfusunun büyük bir bölümünü barındırıyor.

 
Tartışma
Yapılı çevrenin ve inşaat endüstrisinin sera gazı emisyonlarına önemli katkı sağladığı kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından koordine edilen 2017 raporuna göre, yapılı çevre, küresel karbondioksit emisyonlarının yüzde 39′unu oluşturuyor. Brüksel merkezli bir malzemenin tasarımcısı ve yöneticisi olan Maarten Gielen sunucusu, Rotor’un kollektif olarak aktığını belirtti: Hammadde çok ucuz, inşaatçılara alternatif veya geri kazanılmış malzemeleri düşünmek için çok az teşvik verdi. Ve böylece döngü devam ediyor: İşçiler bakir malzemeleri çıkartıyor ve bunları enerji yoğun işlemlere tabi tutuyorlar ve ardından inşaatçılar bu malzemeleri kullanıyor ve çoğunu çöp depolama alanına gönderiyorlar. Bu gerçek, forumun ev sahibi Yeni Kahire kentinde (adaşından yaklaşık bir saat kadar uzak olan varlıklı bir topluluk) ve Amerikan Üniversitesinin bulunduğu yerde, yeni inşaat ve yıkımdan geriye kalan yapı malzemeleri yığınlarının sokakları kirlettiği, çok belirgindir.

 
Beş ana adres ve atölye sunumları, sürdürebilir sürdürülebilir inşaat ve tasarım uygulamalarına dair öngörülerde bulundu ve endüstrinin karbon ayakizini nasıl azaltabileceği konusunda alternatifler sundu. Tasarım dijitalleştirmesi üzerine bir çalıştayın moderatörlüğünü yapan Alman mimar Anna Heringer, Bangladeş’teki çalışmalarını, okullar inşa etmek için yerel dünyayı kullanmak için topluluklarla işbirliği içinde yürüttüğünü belirtti. ETH Zürih’teki Blok Araştırma Grubunda doktora araştırmacısı olan Mariana Popescu, ultra ince örgülü beton kalıbı geleneksel öğütülmüş kalıba malzeme ve zaman kazandıran bir alternatif olarak sundu. Amerikalı sanatçı ve MycoWorks kurucusu Phil Ross, mantarların lifli kökü miselyumdan yapılan biyolojik olarak parçalanabilen deriyi sergiledi.

 

 

 

 

 

 

LafargeHolcim, dünyanın her yerinden onlarca öğrenciyi, sürdürülebilir inşaatta hedef sorunları ele almak için yenilikçi kavramlar sunmaya davet etti. Forumun katılımcıları, poster yarışmasının önerilerini gözden geçirdi ve oyladı ve kazananlar son gün açıklandı.

 

 

Lacaton, kendi adına, adaptif yeniden kullanımın yararlarını tartıştı. “Mevcut, üst üste binen yapıları, boşlukları ve kullanımları eklemek, birleştirmek, genişletmek, temiz ve boş bir yerden başlamaktan her zaman daha ilginç ve ümit vericidir” dedi. Herzog & de Meuron kıdemli ortağı Christine Binswanger, tasarımcıların müşterileri sorumlu bina uygulamalarına girmeleri konusunda eğitmek ve güçlendirmek konusundaki sorumluluğunu vurguladı. Binswanger, “İnsanların sevdiği, insanların kullanmak istediği, insanların atmak yerine yeniden dönüştürdüğü ve yeniden inşa ettiği binaları yapmamız gerekiyor” dedi. “Yapmamız gereken kaynakları en aza indirecek şekilde yapmamız gerekiyor” diye devama etti.

 

 

Forumun son açılış konuşmasında Terreform ONE kurucu ortağı Mitchell Joachim, Doç. AIA, belki de en iyimser – idealist olmasa bile – korkunç bir durum ışığında motivasyonu savundu: neslinin tükenmesi. Monarch kelebeklerinin Kuzey Amerika’daki nesli tükenmekte olan bir tür olarak statüsünden vazgeçen Terreform ONE, monarch kelebek kutsal alanının, yeni bir birlikte yaşama biyolojisi olarak hizmet etmek için New York City’deki bir ofis ve perakende binasının çift cidarlı cephesine entegrasyonunu öneriyor insanlar, bitkiler ve kelebekler için. ” Halen kurullarda yer alan projenin “kentsel çevreyi yeşil teknolojilerle güçlendirmek için bir nesne dersi olarak hizmet etmesi amaçlandı”.

 

 

Tartışma
Konferansta sunulan tüm yenilikçi fikirler için, sponsoru LafargeHolcim’in dünya çapındaki toplam insan yapımı sera gazı emisyonlarının yüzde 5′ini oluşturan en büyük çimento ve beton sağlayıcılarından biri olduğu gerçeği katılanlar. LafargeHolcim Vakfı, sürdürülebilir inşaat konusunda farkındalık yaratmaya adanmıştır, ancak ana şirketi 2017′de bu enerji yoğun malların satışlarında yaklaşık 26 milyar dolar kazanmıştır.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe