Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
AD100 Diller Scofidio + Renfro, Londra’nın İlk Yükseltilmiş Parkını Tasarlıyor
Share 20 May 2019

Gelgit, Londra’nın güneydoğusundaki Thames Nehri boyunca uzanan 3 mil uzunluğundaki bir doğrusal parktır ve ilk aşama bu Temmuz’da açılacaktır.
Editör: Elizabeth Fazzare

 

 

 

 

 

AD100 Diller Scofidio + Renfro, Londra’nın New York’taki High Line’a benzeyen ilk yüksek lineer parkını tasarlamak için Neiheiser Argyros ile işbirliği yaptı. Bir dizi platform Greenwich Yarımadası’ndaki Thames Nehri boyunca çok düzeyli bir deneyim yaratacak; ilk aşama Temmuz ayında açılıyor.
New York’taki High Line’ın 2009’da açılmasından bu yana, dünya, Philadelphia’daki Rail Park’tan Sydney’s The Goods Line’a kadar pek çok kopya gördü. Mimarlar Diller Scofidio + Renfro ve peyzaj tasarımcıları James Corner Field Operations ve Piet Oudolf tarafından tasarlanan orijinal, Manhattan’ın Batı Yakası’ndaki eski ray pistlerinde çalışan, bir buçuk mil uzunluğunda yükseltilmiş bir park. Son aşaması (Spur) bu Haziran ayında sona erecek ve son zamanlarda rota boyunca önemli bir kültürel sanat merkezi açılacak. Ancak dünyanın en yeni doğrusal parkı belki de orijinal mimarların bir seriyi ilk kez tekrar etmesinden daha az bir kopyası: DSR, Londra’nın güneydoğu kıyısında yaklaşık üç mil uzunluğunu dönüştürmek için yerel tasarım firması Neiheiser Argyros ile işbirliği yapıyor. Thames Nehri, kentin ilk yükseltilmiş lineer parkı olan The Tide’a girdi ve birinci aşama bu Temmuz ayında açılıyor.

 

 

 

 

 

Londra’daki The Tide, kısmen yükseltilmiş ve kısmen dereceli bir üç mil uzunluğundaki peyzaj, rekreasyon ve yiyecek ve içecek alanı olacak.
Greenwich Yarımadası olarak bilinen bir nehir kıvrımı boyunca, Gelgit yürüyüşler, koşma ve meditasyon yolu (ikincisi için ayrı alanlar planlanır), kısmen yükseltilmiş ve kısmen dereceli olarak programlama seviyeleriyle bölünmüş olarak hizmet edecektir. Mahalle, çoğunlukla O2 Arena’nın evi olarak bilinen eski bir sanayi bölgesidir, ancak kentin en büyük ikinci ticaret bölgesi olan yakındaki Canary Wharf’ın gelişmesiyle aktif olarak desteklenmektedir. Ancak, terk edilmiş bir sanayi alanını kullanan High Line’ın aksine, Tide, bir sanayi bölgesi içinde yeni bir yeşil alan yaratacak.

 

 

 

 

Trilevel parkında, şehir ve suyun manzarasını sunan, havada 30 metreye kadar askıya alınmış konsollar bulunmaktadır.

 

DSR’nin sorumlu ortağı Benjamin Gilmartin, e-posta yoluyla gönderilen bir açıklamasında, “Gelgit’in tasarımı, Greenwich Yarımadası’nın günlük ritimlerine yeni bir kamusal alanı, faaliyet akımlarını kalınlaştırılmış bir manzaraya yerleştirerek yerleştirmeyi hedefliyor” dedi. . Proje, altındaki yolu gölgeleyen tripod şeklindeki yapılar tarafından desteklenen bir dizi yükseltilmiş peyzajlı ada olarak öngörülmüştür. Her ada, peyzaj firması Gross Max tarafından tasarlanan farklı dikmelere sahiptir (birçok yerliler). Destekler önceden üretilmiştir ve entegre veri, elektrik, aydınlatma ve peyzaj sistemleri içerir.

 

 

 

 

Proje, Londra’nın güneydoğusunda, yakındaki Canary Wharf’taki bir ticaret bölgesinin gelişmesiyle desteklenen eski bir sanayi bölgesindedir.
Birinci aşama 5 Temmuz’da açıldığında, doğrusal parkın ilk kilometresi tamamlanacaktır. Özellikleri arasında şehir ve su manzaraları, dinlenme ve sohbet için batık bahçeler, restoranlar ve kafeler ve Damien Hirst ve Allen Jones’un beğenileri ile kamusal sanatlar sağlayan dirsek manzaralı (30 fit yüksekliğe kadar) bulunmaktadır. Proje geliştiricisi Knight Dragon’dan Keri Sibson: “En önemlisi, burası herkes için bir yer”.

 

 

 

 

Kaynak: AD


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe