Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Ankara, İlhan Koman heykeline kavuşacak
Share 9 May 2019

Türkiye’nin Da Vinci’si olarak bilinen ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın heykeli,  31 Aralık 1991 gecesi bir ‘yılbaşı’ hediyesi olarak Ankara Belediyesi ve Ali Artun’un işbirliği ile Seğmenler Parkı’na dikilmişti. 2016 yılı Mayıs ayında ortadan kaybolduğu tespitini yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, heykelin bulunması ile ilgili her türlü yasal ve hukuksal süreci başlatmış ve takip etmişti.

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ünlü heykeltıraş İlhan Koman’a ait bronz heykelin bulunması için hukuk mücadelesine devam ederken bir yandan da bronz heykeli kente yeniden kazandırmak üzere “Kaybolan değerlerimizin yeniden üretimi için bir tuğla da siz koyun” çağrısı ile Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi ve Galeri Nev işbirliğinde bağış kampanyası başlatmış ve heykelin orijinal kalıbından tekrar üretimini gerçekleştirmişti.

 

 

Heykelin fikri ile birlikte kaidesini de tasarlayan Mimar Ali Artun’un girişimleri ile İlhan Koman heykelinin İtalya’dan getirilmiş kalıpları ile heykeltıraş Erdal Duman’ın koordinasyonunda heykeltıraş İbrahim Şafak ve Selim Kamer tarafından yeniden dökümü gerçekleştirildi.

 

 

Mimarlar Odası ev sahipliğinde bulunan Koman heykeli, 11 Mayıs saat 11.00 de Seğmenler Parkı’nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılımı ile düzenlenecek törenle ait olduğu yere koyulacak.

 

 

Etkinliğe tüm basın mensupları davetlidir.

 

 

Tarih: 11.05.2019 (Cumartesi)

Saat: 11:00

Yer: Seğmenler Parkı, İran Caddesi Pakistan Büyükelçiliği karşısı

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası Ankara Şubesi 


Yorum yazmak için


Gelgit, Londra’nın güneydoğusundaki Thames Nehri boyunca uzanan 3 mil uzunluğundaki bir doğrusal parktır ve ilk aşama bu Temmuz’da açılacaktır. Editör: Elizabeth Fazzare           AD100 Diller Scofidio + Renfro, Londra’nın New York’taki High Line’a benzeyen ilk yüksek lineer parkını tasarlamak için Neiheiser Argyros ile işbirliği yaptı. Bir dizi platform Greenwich Yarımadası’ndaki Thames [...]
ARŞİV
Subscribe