Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İklim Ajanları…
Share 20 April 2019

Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA), Laboratorio Permanente

 

 

 

 

 

 

 

 

 
OMA’nın Ippolito Pestellini Laparelli ve Laboratorio Permanente ile birlikte tasarlanan Reinier de Graaf’ın masterplanı olan Agenti Climatici (Climatic Agents), Scalo Farini ve San Cristoforo bölgelerinin yeniden kullanımı için Concorso Farini yarışmasını kazandı. Milan çevresinin güneyinde.

 

 

Agenti Climatici önerisi, Scalo Farini bölgesini yeşil bölge ve San Cristoforo bölgesini mavi bölge olarak belirler. Her ikisi de ekolojik filtreler olarak çalışır: yeşil bölge, güneybatıdan gelen sıcak rüzgarları soğutan ve toksik parçacıkların havasını temizleyen geniş bir park içerir; Mavi bölgedeki büyük havza yer altı suyunu temizler ve hem insanlar hem de hayvanlar için bir manzara yaratır. Bu iki yeni bölge, metropol ölçekli bir ölçekte iklim değişikliği ve kirliliği ele alarak temiz hava ve su sağlayarak Milano ekolojisini canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yeni değer sisteminde, kamusal alan – su, yeşillik ve köprüler dahil – sabittir ve binalar artık ve belirsizdir. Farini’de gelişmeler ölçeği kentin gelecekteki ekonomik gelişmelerine bağlı olarak ulusal politika ve küresel ekonominin şoklarına cevap verebilecek uyarlanabilir ve esnek bir mekansal çerçeve oluşturuyor.

 

 

Ippolito Pestellini Laparelli: “Etkileyici bir çevresel dönüşüm ve kalıcı ekonomik belirsizlik anında, önceliklerimiz değişti. En değerli para birimi artık “tuğla” değil – yerleşik – şehirlerin vatandaşlarına sağlayabilecekleri ve sağlayabilecekleri iklim koşullarıdır. Yirminci yüzyılın şehri, yüksek enerji tüketimi ile, klasik dönemden bu yana kentsel gelişmeyi belirleyen ilkeleri yeniden göz önüne alarak üstesinden gelinmelidir. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışma toplu taşıma şirketleri Ferrovie dello Stato, FS Sistemi Urbani S.r.l. ve RFI, Milano Belediyesi, Lombardiya bölgesi ve geliştirici Coima SGR ile işbirliği içinde. Yarışmadaki diğer finalistler Baukuh, Arup, Grimshaw ve Kengo Kuma ve Associates Europe’du.

 

 

OMA ekibi Laboratorio Permanente (BT), Vogt Peyzaj Mimarları (CN), Philippe Rahm Mimarlar (FR), Net Mühendisliği (BT), Ezio Micelli (BT), Arcadis Italia (BT), Temporiuso.net (BT) ve Luca’dan oluşuyordu. Cozzani (BT).

 

 

 

 

 

 

 

 

ProjeBilgileri:
Proje: Agenti Climatici, Milano
Müşteri: Coima SGR ve Rete Ferroviaria Italiana
Mimar: Metropolitan Mimarlık Ofisi. Ortaklar: Ippolito Pestellini Laparelli, Reinier de Graaf; takım: Massimo Tenan, Paolo Caracini
Yerel Mimar: Laboratorio Permanente
Landscape, Meteoroloji danışmanı: Philippe Rahm Architects
Peyzaj: Vogt Peyzaj Mimarları
Sürdürülebilirlik: Arcadis Italia
Sosyal inovasyon: Temporiuso
Trafik / ulaşım: Net Mühendislik
Kentsel politika ve ekonomi: Ezio Micelli
Boyut: 46.500 metrekare (50.405 metrekare) (Scalo Farini) ve 13.100 metrekare (14.009 metre kare) (Scalo San Cristoforo)

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Editör:  Sydney Franklin Porto Riko’daki mimarlık öğrencileri Vali Andrew Cuomo’nun son zamanlarda mimarlardan New York’taki bir Kasırga Maria Anıtı için fikirlerini sunma talebine karşı bir öneriyle cevap verdiler.   Mimar, profesör ve Porto Riko Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (UPR-RP) eski dekanı Francisco J. Rodríguez-Suarez, geçen hafta Twitter’da (@ paco-rsvp) Twitter öğrencileri tarafından bir dizi fotomontaj yayınladı. [...]
ARŞİV
Subscribe