Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Antalya’da Doğal SİT Alanındaki Tarihi Delikkemer’de İnşaat Başlatıldı
Share 17 April 2019

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Delikkemer bitişiğinde inşaat başladı. Likya uygarlığının başkenti Patara antik kentinin su ihtiyacını karşılamak üzere M.S. 48-55 yılları arasında Roma döneminde inşa edilen Delikkemer Anadolu’daki özgün tarihi yapılardan.

 

 

 

 

 

Türkiye’nin en önemli yürüyüş parkurlarından Likya Yolu üzerindeki Delikkemer’de iki ayrı noktada başlatılan inşaatlardan biri tarihi su kemerine yaklaşık 70 metre mesafede.

 

 

Arkeolojik SİT ve zeytinlik alanı olarak koruma altındaki bölgenin büyük bölümü aynı zamanda doğal SİT alanıydı.

 

 

 

 

Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçen sene ocak ayında yaptığı değişiklikle bölgenin statüsü ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak belirlenmiş, yapılaşmanın önü açılmıştı.

 

 

Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Mart 2018’de kararın iptali istemiyle Antalya İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Eylül ayında mahkemece atanan bilirkişi heyetinin yerinde keşif yaptığı davayla ilgili yargı süreci halen devam ediyor.

 

 

 

 

Kaynak : www.kaktushaber.com


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe