Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
NOTRE DAME YANDI…
Share 16 April 2019

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan 850 yıllık Notre Dame Katedrali’nde dün akşam yangın çıktı. Yangın nedeniyle kadetralin kulesinin yıkıldığı ve çatısının çöktüğü belirtildi. Katedraldeki yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binalar tahliye edildi. Yangına ilişkin açıklamada bulunan Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, “Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali’nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı bildirildi. Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

 

 

Katedralin kulesi yanarak çöktü.

 

 

 

 

 

DÜNYACA ÜNLÜ KÜLTÜR VARLIĞI

 

 

Fransa’nın başkenti Paris’in simgelerinden Notre Dame Katedrali’nin çatısında dün akşam yangın çıktı. Alevler kısa sürede tarihi binayı sararken, 96 metrelik en büyük kule çevredekilerin gözyaşları ve çaresiz bakışları arasında devrildi. 6 saat süren yangın sonrası katedral kullanılamaz hale geldi.

 

 

MACRON’DAN AÇIKLAMA…

 

 

Cumhurbaşkanı Macron, Notre Dame Katedrali’nin önünde yangına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 
Katedralde yaşananların korkunç bir trajedi olduğunu belirten Macron, yapının ana yapısının kurtarıldığını söyledi.

 
Yangın söndürme çalışmalarında görev yapan 500′e yakın itfaiye erine teşekkür eden Emmanuel Macron, “Savaş tam olarak kazanılmasa da en kötüsü yaşanmadı. Önümüzdeki saatler kritik.” dedi.

 

 

Katedrali 800 yıl önce kendilerinin yaptığını belirten Macron, katedralin yeniden yapılması için ulusal bir kampanyanın başlatılacağını ve yeniden inşa edileceğini sözlerine ekledi.

 

 

Macron, açıklama yaptıktan sonra Başbakan Edouard Philippe, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve beraberindeki heyetle incelemelerde bulunmak üzere, soğutma çalışmaları devam eden katedrale geçti.

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Büyük kayıp, olacak şey değil. Restorasyonlarda yangın güvenliği hem de Fransa’da alınmıyor mu?

    perran su | 16 April 2019


Yorum yazmak için


Tasarım:  Olafur Eliason and Kjetil Thorsen                     As a means of bringing architecture and art together, Olafur Eliasson and Kjetil Thorsen of Snohetta have created the Serpentine Gallery in Kensington Gardens, London, in 2007. Based on the idea of a winding ramp, the pavilion explores the [...]
ARŞİV
Subscribe