Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Güzel manzaralı ev: Casa do Lago
Share 12 April 2019

Tasarım: Solo Arquitetos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alvorada do Sul’da, Paranapanema Nehri’nin hemen yanındaki bir sitede bulunan bu ev, yapılı ve doğal çevre arasındaki ilişkiyi keşfetmek için inanılmaz bir fırsattı. Tasarım coğrafyaya, alanın uzun biçimine uyum sağlamayı ve nehrin sulak alanlarındaki güzel manzarayı, bölgede oldukça ağaçlandırılmayı amaçlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öyle ki, tasarım bu tatil evi için bir belvedere (güzel manzaralı ev…) rolünü üstlenmek için topografyanın en iyi yerine yerleşiyor. Hacim daha sonra iki dikdörtgen bloğa bölünmüştür – özel ve sosyal. Hacimler hareket ve bağımsızlık yaratmak için hafifçe hizalanmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birincisi, üç yatak odası için hızlı erişim ve mahremiyet sağlayan sitenin girişine daha yakın. Vurgu, yatağın önündeki açıklık tarafından çerçevelenmiş olan mülkü ve nehri inceleyen ana süit – sahipleri için hak edilmiş bir özel belvedere.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra, şantiyede daha derine inilir, havuza ve cömert arka bahçeye ulaşılır, içeriye ve dışarıya yükseltilmiş bir ahşap güverte ile bağlanır. Bu blok bir köşk gibi çalışmakta, yaşam, yemek ve mutfak barındırmaktadır. Açık plan, bu alanların yalnızca dinamik kullanımına değil, aynı zamanda nehrin içeriden herhangi bir yerinden engellenmemiş bir manzaraya izin veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak, bu evin ana yönü maddiliğidir. Özel hacim inşaattan önce sahadan çıkarılan taşlar kullanılarak tamamlandı ve bölgeden projeye güzel bir kırmızı renk katmanı eklendi. Dahası, sosyal cildin belirli bir tarihi var: aileye ait eski bir fabrikadan inşa edilmiş ve yeni tatil evlerini inşa etmek için dikkatlice sökülmüş olan tuğlalar kullanılarak yapılmıştır. Bu işlem, atılan bir malzemenin herhangi bir dönüşüm gerekmeksizin tekrar kullanılmasından oluşan, “upcycling” olarak bilinir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri

 
Proje: Casa do Lago, Alvorada Sul, Brezilya
Mimar: Solo Arquitetos, Curitiba, Brezilya. Baş mimar: Arthur Brizola; tasarım ekibi: Franco Luiz Faust; Gabriel Zem Schneider; João Gabriel Kuster Cordeiro; Lucas Aguillera ve Shinyashiki; Thiago Augustus.
Ek Takım: Victor Duarte Vilela, Edison Massei
Müteahhit: Everson Divino de Oliveira
Ahşap Doğrama: Valentin Moveis

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe