Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Büyük Ödül Ersen Gürsel’e…
Share 11 April 2019

ULUSAL MİMARLIK SERGİSİ VE ÖDÜLLERİ MİMAR SİNAN BÜYÜK ÖDÜLÜ SAHİBİ ERSEN GÜRSEL, 2019 “KÜRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİR MİMARLIK ÖDÜLܔNE LAYIK BULUNDU

 

 

 

 

2006 yılında mimar, bilim insanı Jana Revedin tarafından kurulan ve 2010 yılından bu yana UNESCO çatısı altında sürdürülen “Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülleri” Programı, kuruluşundan bugüne Paris’teki Mimarlık ve Miras Merkezi ile uluslararası Bilim Komitesi / Jüri üyelerinin desteğiyle yürütülmektedir.

 

 

Program her yıl, sürdürülebilir gelişmeleri destekleyen, toplum yararı ilkesine öncelik veren ve katılımcı mimarlık anlayışını küresel ölçekte tanıtan beş mimarı ödüllendirmektedir.

 

 

Ödül Programı kuruluş ilkelerinde; sürdürülebilir tasarım fikri, mimari ve kentsel tasarım süreçlerinde yeni, katılımcı anlayış için önemli bir katalizör olarak kabul edilmekte; “dayanıklılık”, “esneklik”, “ekonomik, teknik ve ekolojik uygunluk”, “sosyal ve kültürel bağlam” ile toplumsal sorunlar, eşitlik ve hak mücadele süreçleri öncelikli başlıklar olarak görülmektedir.

 

 

Bauhaus’un 100. Yılı anısına bu yıl “disiplinlerarasılık” ve “sosyal reformculuk” temalarının öne çıkarıldığı programda; “Mimarlığın toplum hizmetinde bilim, sanat ve zanaat olduğu”  vurgulanmıştır.

 

 

Bu bağlamda Jüri üyeleri; öncü yaklaşımları ve üstün başarılı çalışmaları ile meslek yaşamı boyunca bağlam ve toplum temelli tasarım anlayışını sürdüren Ersen GÜRSEL’i ödüle layık görmüştür.

 

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası

 

1 Yorum
  1. çok değerli ve anlamlı ödül, doğru adreste.

    metin taşçıoğlu | 17 April 2019


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe