Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
KATAR ULUSAL MÜZESİ AÇILDI…
Share 6 April 2019

Ülkenin gelişiminin hızı, projenin tasarımcılarının hiçbirinde kaybolmadı. Yeni bina ile tarihi saray arasındaki karşıtlık kasıtlı. Dev bir çöl gülüne benzeyen çok yönlü yapı, Katar başkentindeki ana sahil şeridi olan hareketli Doha Corniche’nin karşısında yer almaktadır. Müze, kapılar içermeyen bir şekilde serbest biçimli bir alan olarak tasarlandı ve ziyaretçilere zaman, mekân ve temalar içinde ilerledikçe akışkan bir deneyim sunmak için tasarlandı.

 

 

 

 

 

52.000 metrekarelik bina, ziyaretçileri çöl sıcaklığından korumak için oyuklar yaratan bir dizi birbirine bağlı disk tarafından oluşturulmuştur. Doha Corniche’nin güney ucunda 1,5 milyon ft2′lik bir alanda yer alan NMoQ binası denizden yükselecek ve iki yaya köprüsü ve araç köprüsü ile sahile bağlanacak. Müze daha önce iki yıldan daha uzun bir süre önce açılacaktı, ancak müze yönetim ekibi binanın erişilebilirliğini gözden geçirirken açılış açıldı. Yeni Katar Ulusal Müzesi (NMoQ), Pritzker’in ödüllü mimarı Jean Nouvel’in çöl gülünden esinlenen ve 20. yüzyıldaki orijinal Şeyh Abdullah Bin Jassim Al Thani sarayı çevresinde organik olarak yetişen yenilikçi bir tasarıma sahip.

 

 

 

 

Binanın kendisi inanılmaz bir mimari başarıdır, 76.000 panelden oluşan çatısı, bir tür disk jantında mükemmel bir şekilde bir araya getirilmiştir. İlham veren çöl gülü, kristal kümelerin sağ kurak ve kumlu şartlar altında oluştuğu doğal bir olgudur. İnsan parmak izi gibi, her gül benzersizdir. “Katar Ulusal Müzesi, bu enerjinin ne kadar yoğun olduğunun kanıtıdır. Elbette geleneksel jeolojik ve arkeolojik eserlere ev sahipliği yapacak; tabii ki çadır, eyer ve bulaşıklar göçebe yaşama tanıklık edecek; Elbette balıkçılar için mutfak eşyaları, tekneler ve ağlar olacak. ”Nouvel, Doha’da düzenlediği basın brifinginde dedi.

 

 

 

 

 

Binanın mimarı Jean, “Büyük, büyük, kıvrık büyük diskleri, kavşakları ve konsollu unsurları — bir çöl gülü yaratan her şeyi – bir bina inşa etmek için muazzam teknik zorluklarla karşılaşmak zorunda kaldık” dedi. Nouvel, bir bildiriyle. “Bu bina, Katar’ın kendisi gibi teknolojinin en ileri noktasında.” Müze anlatısı, binanın kendisinin mimarisi gibi mekanlardan geçiyor. 11 galeride sunulan, Katar tarihinin üç “bölümünde” 1,5 kilometrelik bir yolculuk yapılır. Amaç Katar’da “Yaşam ve Milleti İnşa Etmek” olarak ifade edilmektedir.

 

 

 

 

 

Müze, geçmişten günümüze etkileyici bir evliliktir. Bu fütüristik kabuğun içinde müzenin merkez eseri, modern Katar’ın kurucusu olan yeni restore edilmiş Şeyh Abdullah bin Jassim Al Thani sarayıdır. “Katar Müzeleri ve Ulusal Müze ekibi, halkımız için yaşam deneyimi yaratmak istediğimizi kuvvetle hissetti…. Mevcut en heyecan verici müze sergilerinin bile ötesine geçme ve gerçekten sürükleyici bir şey geliştirme potansiyeline sahip olduğumuza inandık. Ve biz bu deneyimlerin özünün Katar halkının kendisinden gelmesi gerektiğine inanıyoruz ”dedi. Bir açıklamada, Katar Ulusal Müzesi müdürü Şeyhha Amna’nın abdulaziz bin Jassim Al Thani olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

İlham veren çöl gülü, kristal kümelerin sağ kurak ve kumlu şartlar altında oluştuğu doğal bir olgudur. İnsan parmak izi gibi, her gül benzersizdir. Katar petrolü ve doğalgazı ile tanınıyor olabilir ama çöl gülü gibi, dünyadaki bireysel yerini de buluyor.

 

 

 
Kaynak: www.arch2o.com

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe