Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Ne mühür var ne de yıkım
Share 1 April 2019

Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Karahayıt Kırmızı Su Travertenleri’nde inşa edilen 12 kaçak işyeri, kanun gereği yıkılması gerekirken, hâlâ yıkılmadı.

 

 

                                                               Kaçak şekilde inşa edilen 12 işyerinden ikisi faal durumda.

 

 

1990 yılında 2. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınan Karahayıt Kırmızı Su Travertenleri’nde 12 adet kaçak işyeri inşa edildi. Konu, TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nin suç duyurusuyla gündeme geldi. Pamukkale Belediyesi, Mimarlar Odası’nın suç duyurusunun ardından Oda’ya yanıt verdi.

 

 

Belediye, “Yapılar hakkında İmar Kanunu’nun 32’nci ve 42’nci maddeleri gereğince yasal işlem yapıldığını” belirtti. Ancak söz konusu maddeler uyarınca, yapıların mühürlenmesi ve inşaatın durdurulması gerekiyordu. Geçen günlerde alanda inceleme yapan Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nin yetkilileri, alanda inşaat faaliyetlerinin devam etmediğini ancak kaçak yapılarda mühür olmadığını tespit etti. Oda’nın gözlemcileri, 12 kaçak işyerinden 2’sinin de faaliyette olduğunu gözlemledi.

 

 

NEDEN DURUDURULMADI?

 

 

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, kaçak yapıların Pamukkale Belediyesi’nce derhal yıkılması gerektiğini söyledi. Alayont, şu ifadeleri kullandı: “Belediye’ye ait olan bu alan, doğal sit alanıdır. Belediyeye ait arsada 12 adet kaçak yapı var, onları yerinde inceledik. Yapı Kayıt Ruhsatı alınmamış.

 

 

Belediye, ‘işlem yapıldı’ dedi ama bu yapıların mühürlenmesi gerekiyordu. Biz mühür göremedik. Burası doğal sit alanı, bu yapılar için izin alınması gerekiyordu. Belediyeye ait yerde, kaçak yapı nasıl izinsiz yapıldı? Ya da neden anında durdurulmadı? Bunlar soru işareti.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe