Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
19. ve 20. Yüzyıllarda Köprü Kurmak Ne Demektir?
Share 1 April 2019

Editör: Mike Jackson

 

Bina Teknolojileri Miras Kütüphanesi katalogları ile bu altyapı projelerinin arkasındaki inşaat ve inşaat çalışmalarına tekrar bakılmalıdır.

 

 

 

 

Bu yazı, yapı malzemelerinin ve sistemlerinin tarihsel uygulamalarını, AEC kataloglarının, broşürlerin, ticari yayınların ve çevrimiçi yayınların çevrimiçi bir koleksiyonu olan Yapı Teknolojileri Kültürel Miras Kütüphanesi’nden (BTHL) elde edilen kaynaklar aracılığıyla inceleyen aylık bir serinin bir parçasıdır. BTHL, uluslararası bir bina koruma organizasyonu olan Koruma Teknolojileri Derneği’nin bir projesidir.

 

 

Medeniyetler asırlar boyunca köprüler kurmuş, başlangıçta suyu ve zorlu araziyi geçecek şekilde kaya, ip ve ahşap yapıları bir araya getirmiştir. Bununla birlikte, 1800′ler demir çelik endüstrisinin patlamasıyla köprü teknolojisinde önemli bir değişim gördü. Ahşap ve beton köprüler şu anda hala popüler olmakla birlikte, birçok üretici ve tasarımcı, yüksek gerilme mukavemeti ve dayanıklılığı nedeniyle metal elemanları seçti.

 
Aşağıda, BTHL, 19. ve 20. yüzyıllarda mevcut köprü tasarımının ve seçeneklerinin evrimini anlatıyor.

 
Ferforje Köprüler, Keystone Bridge Co., Pittsburgh, 1874 tanımlayıcı Kataloğu Bu katalogda, öncelikle demiryolu kullanımına yönelik demir köprüler ile şirketin tamamladığı ahşap köprüler listesi bulunmaktadır. Ayrıca, inşaat detayları ve belirli bileşenlerin açıklamalarını sunar.

 

 

Demir Otoyol Köprüleri: Penn Bridge Co. Tarafından İnşa Edilen Beaver Falls, Pa., 1886

 
Tamamlanmış metal makas köprüsü otoyol köprülerinin örneklerini içeren bu katalog, “çift kavşak, kırbaç veya linville” yapı seçeneklerini vurgulamaktadır.

 

 

Küçük Beton Köprüler ve Menfezler, Universal Portland Cement Co., Şikago, 1914

 

 


Bu yayında, şirkete göre, 1913 Büyük Selinden sonra popülaritesinin arttığı, tamamlanmış beton köprüler ve menfezlerin görüntüleri bulunmaktadır. Selden kaynaklanan hasarın ışığında, bu katalog “daha büyük yapılar üzerinde yetkin mühendislik ihtiyacı” üzerinde durmaktadır. .”

 

 

DEMİR KÖPRÜLER…

 

 

BEAVER FALLS KÖPRÜSÜ

 

 

Demir Otoyol Köprüleri: Penn Bridge Co. Tarafından İnşa Edilen Beaver Falls, Pa., 1886

 

 

 

 

 

 

 

 

Tamamlanmış metal makas köprüsü otoyol köprülerinin örneklerini içeren bu katalog, “çift kavşak, kırbaç veya linville” yapı seçeneklerini vurgulamaktadır.

BERLİN DEMİR KÖPRÜSÜ

 

 

Berlin Demir Köprü A.Ş., Doğu Berlin, Conn., 1980

 

 

 

 

 

Berlin Demir Köprü Co., 1880’lerde Kuzeydoğu’daki köprülerin yüzde 90’ından fazlasının sorumluluğunu üstlendi. “Sertliği ve sadeliği için kendisini ödüllendiren” patentli bir parabolik makas kullandılar.

 

 

GLASGOW KÖPRÜSÜ

 

 

Köprüler, Yapısal Çelik İşleri ve Makine Mühendisliği İmalatları, Sir William Arrol ve Co., Glasgow, İskoçya, 1909

 
528 sayfa uzunluğunda, bu geniş cilt şirketin geçmişini, iş örneklerini ve şartname ayrıntılarını içerir. Şirket büyük ölçüde İngiltere’de inşa etti.

 

Küçük Beton Köprüler ve Menfezler, Universal Portland Cement Co., Şikago, 1914
Bu yayında, şirkete göre, 1913 Büyük Selinden sonra popülaritesinin arttığı, tamamlanmış beton köprüler ve menfezlerin görüntüleri yer almaktadır. .”

 

 

 

Otoyol sehpaları, köprüler ve menfezler, Güney Çam Birliği, New Orleans, 1918

 

 

 

Altyapı projeleri için çelik ve demirin popülaritesinin arttığı bir dönemde, Southern Pine Association okurlara “ahşap yüzyıllardır köprü yapımında kullanılan standart malzemelerden biri olduğunu” hatırlatıyor. Katalog, ağacın nispeten düşük maliyetli, genel kullanılabilirliğini gösteriyor ve malzemenin kullanılmasında anahtar avantaj olarak değişen sıcaklıklarda stabilite.
The Strauss Bascule Bridge Co., Chicago, 1920
Strauss built many bascule bridges—pivoting lift bridges—around Chicago. The company highlights its trunnion technology that facilitates movement as the “keystone of…efficiency.”
STRAUSS BASCULE KÖPRÜSÜ

 

 

Strauss Bascule Köprüsü, Chicago, 1920

 
Strauss, Chicago çevresine birçok döner köprü inşa etti – döner asansör köprüleri. Şirket, “… verimliliğin temel taşı” olarak hareketi kolaylaştıran mafsal teknolojisini vurguluyor.

 

 

SCIOTIVILLE KÖPRÜSÜ

 

 

Sciotoville Köprüsü, McClintic-Marshall İnşaat A.Ş., Pittsburgh, c. 1920

 
Bu yayın, Ohio Nehri üzerindeki büyük bir demiryolu köprüsü inşaatının inşaat aşamalarının fotografik bir örneğidir.

 

 

ASMA KÖPRÜLER

 

 

Asma Köprüler: İlerleme Yüzyılı, John A. Roebling’in Oğulları Şirketi, Trenton, N.J, 1934

 

 

1880′lerde John Roebling tarafından tasarlanan Brooklyn Köprüsü, dünyanın en ünlü köprülerinden biri haline geldi. Bu katalog, ülkenin dört bir yanından bu ve diğer önemli asma köprülerini vurgulamaktadır.

 

 

BETON KATKILI KÖPRÜLER

 

 

Sonsuz Köprüler ve Menfezler için Beton, Alpha Portland Çimento A.Ş., Easton, Pa., C. 1936

 

 

 

Bu çimento üreticisi, “beton köprünün ömrü sınırsız gibi görünüyor” diyerek ürününün faydalarını vurguladı.

 

USF Structural-Plate Bridge Flooring, United Steel Fabricators, Wooster, Ohio, 1959
This catalog features a structural-plate bridge flooring that could be installed on new bridges or used to renovate existing structures. According to the company, the flooring helps to stiffen weak structures and helps lighten dead load.
YAPISAL KÖPRÜ PLAKALARI

 

 

USF Yapısal-Plaka Köprü Döşeme, Birleşik Çelik İmalatçıları, Wooster, Ohio, 1959

 
Bu katalogda, yeni köprülere kurulabilecek veya mevcut yapıların yenilenmesi için kullanılabilecek bir yapısal plaka köprü döşemesi bulunmaktadır. Şirkete göre, döşeme zayıf yapıları sertleştirmeye ve ölü yükü hafifletmeye yardımcı olur.
Yazar hakkında bilgi
Mike Jackson
FAIA, Mike Jackson, Springfield, Ill. merkezli bir mimar ve Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde misafir mimarlık profesörü. 30 yıldan fazla bir süredir Illinois Tarihi Koruma Ajansı’nın mimari bölümünü yönetti ve şimdi 1964 öncesi AEC belgelerinin çevrimiçi bir arşivi olan Koruma Teknolojileri Binası Teknoloji Mirası Kütüphanesi’nin geliştirilmesini yapıyor.

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

3 Yorum
  1. Bu köprüler, bilhassa çelik endüstrisinin gelişmesiyle köprü mimarisinde yeni bir yaratıcılığın ortaya konduğu çok önemli eserler. Mimarlık teknolojik gelişime paralel bir form zenginliğine kavuşmuş.

    Sinem Oruçkaptan | 3 April 2019

  2. bugün bu incelikte bir köprü yapılabiliyor mu?

    nazan olgaç | 11 April 2019

  3. müthiş diyorum, Avrupa’yı gezince görüyoruz bir kısmını.

    Meryem İren | 13 April 2019


Yorum yazmak için


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ordu’ya ziyareti esnasında akıbetini sorduğu ve ‘derhal yıkın’ diye talimat verdiği inşaatla ilgili olarak detaylar ortaya çıkmaya başladı.             Yıkılan inşaatın büyük ortağı ‘İntaya&Özmen&Köksal Adi Ortaklığı’ adına yapılan basın açıklamasında, yıkıma kadar gelinen süreç aktarılarak, kamuya verilen bu zararların kimin karşılayacağı soruldu.     ‘İntaya&Özmen&Köksal Adi [...]
ARŞİV
Subscribe