Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Askıya Alınmış Orman…
Share 27 March 2019

Tasarım: Kengo Kuma & Associates

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yerleşim, İsviçre’deki Jura Dağları’nın eteğinde, derin ormana yakın bir konumda yer almaktadır. Jan Michalski Vakfı’nın bir parçası olacak bir aile evi tasarlamamız istendi. Görevi, edebi yaratımı ve okuma pratiğini teşvik etmek olan bu ev, vakfın bir parçası olan mevcut bir beton kanopiden askıya alınacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin farklı alanlarını organik olarak ilişkilendirmek niyetimizdi. Tüm işlevleri içeren, koza benzeri, kademeli ve sürekli bir alan tasarladık. Girişten yüzer balkona çevreyi çevre ile bağlayan ana yaşam alanına bir koridor ile geçilmektedir. Sonra yanal açıklıklar ışığın eve girmesine izin verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üçgen çokgenlerden elde edilen paralel olmayan şekil, yapı olarak daha yüksek sertlik elde edecektir. Ev, köşeden asılmıştır ve beton kanopinin sütunları etrafındaki önceden belirlenmiş noktalara sabitlenmiştir. Giriş merdiveni ana yapıdan da asılmıştır. Bir sarma alanı fikrini güçlendirmek için, karaçamdaki kontrplak paneller, dış cephedeki ahşap cephenin negatifi olarak iç duvarları ve tavanları kaplamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geleneksel ahşap çatı ve cephe sisteminin çağdaş bir ifadesini ortaya çıkarmak için yerel bir usta ile birlikte çalışarak, bu örtüyü filtre sistemine dönüştürdük. Su yalıtımı, ana yapıyı kaplayan beyaz çelik plakalardan yapılır. Tahta parçalarının her biri elle kesiliyor ve yerel ormanlardan geliyor. İki farklı tür ve iki farklı boyutta çalıştık, meşe için 120 × 300 mm ve karaçam için 120 × 500 mm, rastgele ve organik bir şekilde değiştirilmiş kareli bir desene yerleştirdik. Ahşabı tedavi etmemeyi seçtik, bu nedenle güneş ışığına, yağmura ve kar maruz kalmasına bağlı olarak cephede ton çeşitliliği yaratarak evin yaşlanmasını sağlayacağız.

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe