Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bursa’nın ‘istenmeyen konutlarında’ yaşamak: ‘Doğanbey TOKİ’de yaşadığımı çekinerek söylüyorum’
Share 23 March 2019

İstanbul yönünden Bursa’ya doğru ilerlerken azametli Uludağ’ın önünde şehrin kalbine saplanmış gibi duran TOKİ binaları görünüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve 31 Mart seçimlerinde AKP’nin adayı Alinur Aktaş, seçim vaadi olarak binaları yıkacağını ya da tıraşlatacağını söylüyor. Peki bu binalarda yaşam nasıl sürüyor? Doğanbey TOKİ Derneği Koordinatörü ve ev sahibi Nihat Altılar anlatıyor.

 

 

 

 

İstanbul yönünden Bursa’ya doğru ilerlerken azametli Uludağ’ın önünde, şehrin kalbine saplanmış gibi duran TOKİ binaları görünüyor.

 

2011′de tamamlanan Doğanbey TOKİ konutları o günden bu yana, hem sakinlerinin binalara yönelik şikayetleri, hem de Bursa’nın silüetinde ve dokusunda yarattığı etki ile kentin en çok tartışılan sorunlarından.

 

 

Merkez Osmangazi ilçesinde, Kiremitçi, Kırcaali, Tayakadın ve Doğanbey mahalleri üzerine kurulan TOKİ konutlarında yaklaşık 3 bin 200 hane var. Bloklardan 24 tanesi 22 katlı. Proje hak sahiplerine ilk açıklandığında ise binaların 13 katlı olacağı söylenmişti.

 

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve 31 Mart seçimlerinde AKP’nin adayı Alinur Aktaş, seçim vaadi olarak yine AKP döneminde yapılmış olan binaları yıkacağını ya da tıraşlatacağını söylüyor.

 

 

Peki bu binalarda yaşam nasıl sürüyor?

 

 

Doğanbey TOKİ Derneği Koordinatörü ve ev sahibi Nihat Altılar anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen “TOKİ’ nin Bursa kentine tokadı” konulu fotoğraf yarışmasında (2011) 3. olan fotoğraf.

 

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe