Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
‘Gelir elde etmek için yapmıyoruz, tamamen çaydırmak amaçlı’
Share 16 March 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CNN TÜRK’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Kurum, Salda Gölü’yle ilgili ‘özel koruma çevre alanı ilan ettik. Etrafını çitlerle çevirdik. Oraya otopark yaptık…’ dedi. Kurum, çevre kirliliğini önlemek amacıyla başlatıldığını söylediği ‘ücretli poşet’ uygulamasıyla ilgili ise ‘Biz gelir elde etmek için yapmıyoruz. Tamamen çaydırmak amacıyla…’ açıklaması geldi.

 

 

 

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CNN TÜRK’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

 

İşte Kurum’un açıklamalarından satır başları:

 

 

-Bugüne kadar TOKİ’den ev almış vatandaşlarımız var. 210 bin vatandaşımızı ilgilendiren süreçte, biz inşallah 21 Mart tarihi itibariyle vatandaşlarımızın borçlarını 19 Nisan’a kadar kapatmaları halinde yüzde 22 indirim kampanyasını başlatıyoruz. Eğer borçlarını kapatırlarsa yüzde 22 indirim alabilecek. İlk defa vatandaşlarımıza duyurmuş olalım.

 

 

 

 

Salda Gölü

 

 

-Salda çok güzel bir gölümüz bir doğa harikası 295 metre derinliği var. Bembeyaz da bir kumsalı var. Geçen sene buraya ilişkin şikayetler geldi. Turistler araçlarını oranın dibine kadar sokuyorlar. Orayı biz korumak zorundayız. Bu göl nasıl korunacak? Dolayısıyla biz özel çevre korma alanı ilan ettik. Ne demek artık buralara 5 katlı, 7 katlı alanlar yapamazsınız. Etrafını çitlerle çevirdik. Araba giremiyor. Oraya otopark yaptık, prefabrik alanları yıkıp; bungola yerler yapacağız, tuvalet yapacağız… Ziyaretçi sayısı inşallah 2 milyona ulaşacak.

Bakan Kurum daha önce yaptığı açıklamada da, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan ve kartpostallık görüntüye sahip olan Salda Gölü’ndeki koruma alanını artıracaklarını kaydederek; bölgeye festival alanı, mescit, kafeterya, gibi yapıların inşa edileceğini söylemişti.

 

 

Ücretli poşet

 

 

-Enterasan tepkiler oldu. Heybesiyle girenler oldu. Çok güzel espiriler oldu. Poşetler doğada 800 yıla varan zamanda yok oluyor. Biz göre göre doğamızı yok edemeyiz. Korumak içinde plastik poşetleri ücretli hale getirdik. Biz gelir elde etmek için yapmıyorum. Tamamen çaydırmak amacıyla… Poşet kullanmasınlar. İlk verilere göre yüzde 70 azaldı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: 3XN Danimarkalı firma 3XN, Toronto’daki global emlak firması Hines için 10 katlı, çapraz lamine ahşap yapı tasarlıyor.       Global gayrimenkul, geliştirme ve yönetim şirketi Hines, Minneapolis’te (şu anda Katerra’nın sahip olduğu) yerel firma Michael Green Architecture tarafından tasarlanan 24.5 milyon dolarlık T3 binasını 2016′da açtığında, yedi katlı, 20.000 metrekarelik yapı Amerika Birleşik [...]
ARŞİV
Subscribe