Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Hórama Ram…
Share 14 March 2019

MoMA PS1′de Hórama Ram
Tasarım: Pedro & Juana’dan

 

 

 

 

Pedro & Juana’dan Hórama Rama (Ana Paula Ruiz Galindo ve Mecky Reuss), Modern Sanat Müzesi ve MoMA PS1’in 20. Yıllık Genç Mimarlar Programı kazandılar. Haziran 2019’da açılacak bu yılki mimari tesis, MoMA PS1’in avlu duvarlarının tepesinde yer alan geniş çaplı bir siklorama içinde yer alan etkileyici bir orman manzarası ile birlikte bulunmaktadır. Beş finalist arasından seçilen Hórama Rama, yaz boyunca MoMA PS1’in öncü açık hava müzik dizisi Warm Up’ı için geçici bir ortam olarak hizmet verecek.

 

 

20 yıl boyunca, Modern Sanat Müzesi’ndeki Genç Mimarlar Programı ve MoMA PS1, yeni mimari yetenekler geliştirmeye, her yıl kazananlara gölge düşüren geçici ve sürdürülebilir bir dış mekan kurulumuna yönelik yaratıcı tasarımlar geliştirme zorunluluğu getirdi. Mimarlar ayrıca çevreye duyarlı kurallar dahilinde çalışmasını da önerdi.

 

 

Hórama Rama, MoMA PS1′in avlusuna taşan ve ziyaretçileri vahşi, yabancı bir bölgeye fırlatan iskele üzerindeki ormanın panoramik görüntüsünü içeren geniş çaplı bir sikloramadır. Yaklaşık 40 metre yüksekliğinde, 90 metre genişliğindeki yapı, ufku yeniden şekillendiren ve ziyaretçileri kentsel bir ormanda konumlandıran avlu alanı üzerinde asılı duruyor. Bu büyük dairesel yapının varlığı, avluyu, hemen müzenin bitişiğindeki şehir manzarasına zıt olarak ziyaretçilerin girip çıkabileceği sürükleyici bir ortama dönüştürür. Deneyimin güçlenmesi, Meksika’nın güneyinde işleyen bir şelalenin yanı sıra hazırlanmış hamaklardır. Yapının dış kısmı, dinamik bir hareket hissi yaratan çıkıntılı ahşap “kıllara” sahiptir.

 

 

 

MoMA Departmanı Küratör Yardımcısı Sean Anderson, “Genç Mimarlar Programının 20. yıldönümü için, beş finalistin her biri, hem yüzeyin, hem hareketin, hem de yapının potansiyelini ortaya çıkaran ve gizleyen anlatılar olarak tasarladı” dedi. Mimarlık ve Tasarım “Pedro & Juana’nın dünya çapında bir dünya olan Hórama Rama, kendisini görmenin, kökten farklı bir ortamda kendini bulmanınbiçimi gibidir. Tesis, ziyaretçilerin bir an için bile olsa, bir hamakta veya şelalenin içinde kaçabilecekleri bir sahne grubu inşa ediyor. ” dedi.

 

 

MoMA PS1 Şef Küratörü Peter Eleey, “Tarihsel panoramalardan ilham alan Pedro & Juana, ziyaretçilerin kendilerini fantastik bir vahşi doğanın içine çekmelerini sağlayan, şehirden görsel bir sığınağı çekebilecekleri bir yapı tasarladık.” dedi.

 

 

 

Proje Bilgileri
Proje: Hórama Rama
Mimar: Pedro ve Juana, Mexico City. Ana Paula Ruiz Galindo, Mecky Reuss, Adriana Carlos, Vani Monjaraz
Yapısal Mühendis: Roel Schierbeek, Shaina Saporta Arup
Hamak: Entre Nudos
Şelale Danışmanı: Jenna Didier ve Arup
Aydınlatma Danışmanları: Arup
Model: Julia DiPietro, Yuki Nakayama

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

1 Yorum
  1. Form ve tasarımın anlatmak istediği oldukça farklı bir yorumla, üst bir noktaya yükselmiş. Kutluyorum.

    Mahinur Afacan | 14 March 2019


Yorum yazmak için


Türkiye çapında yüz bine yakın teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen bu eylem, TMMOB’nin yasalarla çizilmek istenen meslek örgütü sınırlarını aşarak, ülkemizdeki emek mücadelesinin ayrılmaz parçası ve toplumsal muhalefetin temel dinamiklerinden birisi olduğunu apaçık ortaya sermiştir.           EMİN KORAMAZ – TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı     Ülkemizin toplumsal mücadeleler tarihinde yer edinmiş hareketler, [...]
ARŞİV
Subscribe