Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kültürpark halkın kalmalı
Share 13 March 2019

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 12 Eylül 2018 tarihli Meclis toplantısında aldığı Kültürpark’ta yer alan İZFAŞ eski Hizmet Binası’nın, İzmir Tınaztepe Üniversitesi’ne 3 yıl süre ile bedelsiz tahsis edilmesine yönelik kararını uygulayacağı iddia edildi.

 

 

 

 

Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve meclis üyelerinin, giderayak hakları olmayan bir uygulamanın önünü açıp, bürokratlarına bu kamusal alana girmeleri talimatını verdiklerini öğrendiklerini açıkladı. Konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Kültürpark Platformu, kararın iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.

 
Fuar Lozan Kapısında eski İZFAŞ, yeni Kültürpark yönetim binası önünde düzenlenen toplantıda, basın açıklamasını okuyan Kültürpark Platformu’ndan Sibel Altıneş, “Kültürpark’a sahip çıkanlar olarak, bugün yine buradayız. Çünkü yine kentin aleyhine, Kültürpark’ın aleyhine bizlerden habersiz, bizlerin gözünden kaçırılarak, apar topar alınmış olan bu kararın uygulanacağını öğreniyoruz. Görev süresinin bitmesine 15-20 gün kalan Başkan ve Meclis üyelerinin, hakları olmayan bir uygulamanın önünü açıp, bürokratlarına bu kamusal alana girmeleri talimatını verdiklerini öğreniyoruz” dedi.

 

 

 

 

Altıneş açıklamasına şöyle devam etti: “Kültürpark’ın tarihi, kültürel değere sahip olan bu binadan başlamak üzere, peyderpey sermayeye teslimine izin vermeyeceğiz. Bizler yaşadığımız sürece Kültürpark İzmirlinin parkı olacak, talan edilemeyecek, Belediye özellikle son birkaç yıldır, tepkilere rağmen ısrarla sermaye çevrelerine yakın kararlar alınmış ve Kültürpark’ın doğasına, tarihi ve kültürel dokusuna zarar verecek bu projelerle, İzmir’in en değerli kamusal açık alanının geleceğini tehlikeye atmıştır.”

 

 

 

 

 

 

Altıneş sözlerini sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Kültürpark Platformu olarak tüm bileşenlerimiz ve hemşerilerimizin bize verdiği destekle Kültürparkın betonlaşmasına, kiralanmasına, tahsis edilmesine, yani park işlevinin dışında kullanılmasına karşı sonuna kadar mücadele etmeye, bu mücadelede bütün demokratik ve hukuki yöntemleri kullanmaya dün olduğu gibi bugün de kararlıyız. Kültürpark halkındır, halkın kalmalıdır. 20 gün sonra yönetimde olmayacak başkan ve meclis üyeleri İzmir’in merkezindeki bu vahayı yok etmeye yönelik bir kararın alamazlar. Yine 20 gün sonra görevde olmayacak bu kişiler Kültürpark’ın geleceğini de ipotek altına alamazlar.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

1 Yorum
  1. Kültürparkı illa bir şekilde pazarlayacaklar, zalimler pusu kurmuş, o şirketin gökdelenlerinin bahçesi haline getirecekler.

    Neriman Yılmaz | 14 March 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe