Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Binalar ‘hasarlı’ denetim yetersiz
Share 11 March 2019

Kocaeli’nde eğimli duran binalar, tedirginliğe neden oluyor. İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Bulut, Kocaeli’ndeki binaların risk durumunun tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

Marmara depreminin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen Kocaeli’nde tehlike oluşturan binalar bulunuyor. İzmit merkezde yer alan, içinde yaşayanların da olduğu eğimli binalar korkutuyor. Kocaeli’nde yapı stokunun tam anlamıyla depreme hazır hale getirilmediğini kaydeden İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Bulut, “17 Ağustos 1999 depremini en acı şekilde deneyimleyen Kocaeli’yi yeni bekleyen depremler için maalesef binaların ne kadar hazır olup olmadığı düşüncesi içerisindeyiz. Depremin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen Kocaeli’ndeki yapı stoku tam anlamıyla hazır hale getirilmedi. 20 yıl geçmesine rağmen hâlâ 20 tane ağır hasarlı binanın yıkılmadığını ve ayakta olduğunu gözlemliyoruz. Bu durum insanlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir” dedi.

 

 

‘RİSK DURUMUNUN TESPİT EDİLMESİ GEREK’

 

 

Kocaeli’ndeki konutların yarısının depremden önce yapıldığını belirten Kahraman, “Aldığımız TÜİK verilerine göre, Kocaeli’nde şu anda 300 bine yakın konut var. Bu 300 bin konutun 150 bin tanesi 2000’den önce yapılmış. Yani depremde risk teşkil eden binalar… Bu binaların risk durumunun tespit edilmesi gerekir” diye konuştu. Son birkaç ay içinde bölgede paniğe yol açan depremler meydana geldiğini kaydeden Bulut Bulut, şunları söyledi: “Olası bir depremde yapı stokunun ne tepki vereceğini maalesef şu anda bilemiyoruz. Mevcut yapı stokunun iyileştirilmesi gerekmekte. Bu iyileştirme güçlendirmeyle yapılır.”

 

 

***

 

ÜÇ KATLI BİNA BOŞALTILDI

 

 

Ankara’nın Altındağ ilçesinde taşıyıcı kolonlarında çatlaklar oluşan 21 dairenin bulunduğu 3 katlı bina, tahliye edildi. Plevne Mahallesi Eflatun Sokak’ta bulunan 3 katlı binanın en üst katındaki bir dairede oturan aile, saat 04.30 sıralarında kolonlarda çatlaklar oluşunca komşularına haber verdi. 21 dairenin bulunduğu binanın sakinleri, çatlakların derinliğinden endişe duyarak durumu polis, AFAD ve belediye ekiplerine bildirdi. Gelen AFAD ekiplerinin yaptığı incelemede binada çökme riski bulunduğu belirlendi. Tahliye edilen kişiler, komşularının yanına sığındı. Gidecek yeri olmayanlar ise otellere yerleştirildi. Apartmanda yaşayan Mete Kayman, “Kolonlarda birkaç yerde çatlaklık var. 6 yıllık bir bina burası, müteahhit yapımı” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

 


Yorum yazmak için


Altıncı Uluslararası LafargeHolcim Sürdürülebilir Yapı Forumu’nda, tasarım liderleri sürdürülebilir inşaat için ileriye dönük bir yolu tartıştılar… Editör: Katharine Keane     Kahire manzarası Hem malzeme yoğun yeni geliştirme projelerinde yer alan hem de çevre ile ilgili olanlar tarafından karşılaşılan tanıdık paradoks, geçen ay Kahire’deki küresel tasarım liderleri ve malzeme uzmanlarının zirvesinde ortaya çıktı.   İsviçre [...]
ARŞİV
Subscribe