Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bouygues World Genel Merkezi
Share 9 March 2019

Tasarım: Kevin Roche John Dinkeloo ve Ortakları (KRJDA)

 

 

 

 

Paris’in dışında 75 dönümlük bir alanda bulunan bu merkez kompleksi iki aşamada inşa edildi ve 2.600 çalışanı için park yeri olan 2.900 çalışanı barındırıyor. Son zamanlarda tarım arazisi olarak kullanılan alan neredeyse düzlüktedir. İki taraftan korunan ormanlarla, diğer taraftan Paris’e giden büyük bir bölünmüş karayoluyla bağlanır.

 

 

Tasarım zorluğu, müşterinin istediği anıtsal niteliklere ve güce, yerel kısıtlamaların ve yükseklik sınırlamalarının sınırları dahilinde ulaşmanın yanı sıra, büyük bir Fransız şirketi için çalışma ortamını geliştirirken programatik gereklilikleri çözen genel bir ana plan geliştirmeyi içeriyordu.

 

 

 

 

Bir Fransız şatosunu andıran bir form ile I. Aşama ana binasının, çalışan bir toplumun genişletilmiş bir aile olarak algılanmasını maksimize etmesi amaçlanmıştır. Biri giriş, diğeri yemek ve diğer destek fonksiyonları için iki büyük kulakçık barındırıyor. Bu düzenleme fikir alışverişini ve işbirliğini teşvik etme hedefine sahiptir. Kurumsal ofisler, yemekhanenin üst kısmını çevreler. 5.200 sn.’den oluşan büyük bir konferans merkezi. 400 kişilik sabit oturma yerlerinin yerleştirilmesi için düz döşenmiş veya otomatik olarak basılabilen çok kullanımlı oda ve 3.200 s.f. 250 koltuklu oditoryum bu atriyumun altındadır.

 

 

II. Aşama, yan kuruluşlara ofisler içeren ana yaklaşımı çevreleyen bina çiftidir. Genel merkezin özel kimlik anlayışı hem içeriden hem dışarıdan belirgindir.

 

 

 

 

Beyaz prefabrik beton paneller ve yansıtıcı camlarla kaplanmış olan tüm bina, iki kat park yeri içeren bir platform üzerine kuruludur. Merdiven kuleleri, Fransızların büyük ölçekli mimarlık ve planlama geleneği ile tutarlı olan havuzları, ekimleri ve heykelleri yansıtan, uzun eksenel bir yaklaşımın klasik cihazlarını kullanan bir manzaradaki genişleyen yataylığı ortadan kaldırmak için dikey köşe elemanları oluşturur.

 

 

 

 

 

Barok klasik planı ve simetrik düzenlemesi, Fransız mimarisi tarihinde keskinleşmiş gibi görünse de, Bouygues World Genel Merkezi, modern ofis binalarının tipik öğelerini temsil ediyor. Özellikler arasında, iletişim kablolaması için tam kapasiteye sahip 50 metreden geniş, engelsiz döşemeler, mobilya ve ekipmanın tamamen esnek bir şekilde düzenlenmesi ve yüksek akustik tavanlar ve çevresindeki kırsal alanın panoramik manzarasını sunan geniş pencereler bulunmaktadır. Binada çalışanlara eksiksiz bir hizmet verilmektedir. Ayrıca sahada, ancak ana binadan çıkarılmış, spor tesisleri ve uzun süreli elektrik kesintileri sırasında ofis fonksiyonlarına güç sağlamak için inşa edilmiş bir enerji üretim tesisi bulunmaktadır.

 
Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe