Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Melih Ziya Sezer, Kadıköy’ün En Eski Eczacısı / Arif Atılgan
Share 4 March 2019

Melih Ziya Sezer.. Eczacı.. Sadece eczacı değil.. Tam bir İstanbul beyefendisi. Hani aralarda rastladığımız.. ‘Kaldı mı böyle insanlar’ dediğimiz karakterlerden..

 

 

                                                               

Melih Ziya Sezer

2 Eylül 1932 tarihinde Urfa’da doğar.
1937 yılında babası Moda Eczanesini devralınca İstanbul Moda’ya taşınırlar.
11 Kasım 1943 tarihinde babası Halil Nejat Sezer vefat eder. Eczacılık yasasına göre ‘Ölen eczacının eşi veya çocukları 5 yıl mesul müdürle eczaneyi çalıştırmaya devam edebiliyor. Çocuklarından biri 18 yaşında liseyi bitirir ve daha sonra Eczacılık Fakültesine girerse onun mezuniyeti bekleniyor.’ Melih, ilkokul 5. Sınıftadır. 8. İlkokulu yani bugünkü adıyla Moda İlkokulunu bitirir, 1 yıl Saint Joseph’te okur. Burada 2 yıl ihzari (hazırlık) vardır. Yıl kaybı olacaktır. Kadıköy 1. Ortaokuluna gider. Mezun olur. Kabataş Erkek Lisesine yatılı gider. 1. Karnede 3 kırık olunca Kadıköy İbrahimağa’daki Anadolu Lisesine gelir. 9. sınıf biter. 10. Sınıfa Taksim Lisesine yani şimdiki Atatürk Erkek Lisesine gider. Yine 1. Karne 3 kırık gelince Anadolu Lisesine gelir. İkmalden geçer ve Konya Lisesine gider.
1946 yılında apartman komşusu Önder Dai Melih’i Kadıköy Halk Eğitim Merkezine piyano resitaline götürür. Klasik müziği tanır, sever. Keman çalmayı öğrenir.
1950 yılında liseyi bitirir. Okulda 121 kişiden 21’i mezun olmuştur. Eczacılığa sınavsız girmek için o yıllarda yapılan Olgunluk sınavından Pekiyi alması gerekmektedir. Bu sebepten olgunluk sınavını ertesi yıla bırakır.
1951 yılı eylülünde olgunluk sınavından Pekiyi alarak mezun olur. 5 yıl içinde liseyi bitirdiği için eczaneyi idare etme hakkını alabilmiştir. Ancak bu arada Eczacılığa girmek için sınav konur. Girdiği sınavda Hukuk Fakültesini kazanır. 1 yıl devam eder.
1952 yılında tekrar sınava girerek Eczacılık Fakültesini kazanır. Okul 4 yıldır.
Okuldaki en ünlü hoca Benim de akrabamdır. 1965-1969 yıllarında Eczacılık Fakültesi Dekanlığı da yapan Kasım Cemal Güven.. Melih Ziya Sezer, ‘Çok iyi bir insan ama prensiplerinden asla taviz vermez’ diyor Onun için. Bu konuda anı olarak, Ragıp Gümüşpala’nın cenaze töreni sebebiyle tıkanan trafikte kalan bir öğrencinin sınava geç geldiğini, Kasım Cemal Güven’in onu sınava almadığını anlattı.. Hocaların hocası olduğunu, bilim adamı değerini vurguladı. Ben de teyzemin damadı olan Cemal Eniştenin, diğerleri alınmasın, en sevdiğim akrabam olduğunu ve Onunla ilgili çocukluk anılarımdan bahsettim. Melih Ziya Sezer Onun öğrencilerine söylediği bir cümlenin eczacıların insanlara karşı ne derece sorumlu olduğunu belli ettiğini söyledi. Dermiş ki Kasım Cemal Güven ‘Doktorun hatasını eczacı, eczacının hatasını mezarcı temizler.’
1953 yılında Üç Yeşil Zeytin şiir kitabı yayınlanır.
1958 yılında okuldaki meslek derslerinden geçer. İhtiyari dersleri dondurur. Eczaneyle ilgilenmek zorundadır.
1963 yılında tanıştığı G.S.A. mezunu Ayşe Remziye Laçin ile 1 yıl sonra 1964 yılında evlenir.
1967 yılında okulu bitirir. Aynı yıl bitişiğindeki 133 numaradaki şimdiki dükkânı 90TL ye satın alarak eczanesini taşır.

 

 

                                                           

Uzun Yıllar Kullanılan National Marka Yazar Kasa

 

28 Şubat 1970 tarihinde oğlu Ali Demir Sezer doğar. Sonra da torunu Ali Pamir..
1972-1978 yılları arasında Melih Ziya Sezer Eczacılar Odası Başkanlığı yapar.

 

 

Sicilya Marsala’dan gelen Şarap Fıçısı ve Altıyol Merkez Eczanesinden Gelen Havan

1988 yılında Eczacılık Fakültesine giren oğlu Ali Demir Sezer 1992 yılında mezun olur. Eczanede çalışmak istemez. Akademisyen olur. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde Doçent olarak öğrencilerini yetiştirmektedir.
Melih Bey ‘Babam Halil Nejat Sezer 3 yıllık Eczacılık Okulunu 1922-1925 yılları arasında 3 yılda, oğlum Ali Demir Sezer 4 yıllık Eczacılık Fakültesini 1988-1992 yılları arasında 4 yılda bitirdi. Ben ise 4 yıllık Eczacılık Fakültesini 1952-1967 yılları arasında 15 yılda bitirdim’ der.

 

 

Halil Nejat Sezer, Melih Ziya Sezer ve Ali Demir Sezer’in Diplomaları

Zaman içinde müşteri profilinin değiştiğini söylüyor Melih Ziya Sezer. Bir zamanlar terkip yazan reçetelere kalfalar, çıraklarla birlikte laboratuarda ilaç yetiştiremediklerini ifade ediyor. İlacın yabancı sermayeye bağlı olmasını sorun olarak görüyor. Eczacının üretmeden sadece satıcı olmasının saygınlığını azalttığını söylüyor. ‘Eczacı ilacı da seçebilmeli’ diyor.  İlacın marketlerde satışı olursa eczacılığın tamamen biteceğini düşünüyor.
Arkadaki laboratuar bölümünde klasik batı müziğinden halk müziğine her çeşit CD bulunmakta.. Burada dostlarıyla bazen çay-kahve bazen de bir kadeh içki alarak keyifli sohbetler yapmaktadır. Melih Bey, çocukluğundan beri kitap okuma müptelası olduğunu ifade ediyor. Moda’nın söylendiği gibi zenginlerin değil orta halli mütevazı insanların semti olduğunu söylüyor.

 

 

Mimar Ersen Gürsel ve Eczacı Melih Ziya Sezer

İstanbullu olmak için ‘2 veya 3 kuşak burada yaşamış olmak gerekir’ denir. Kadıköy’ün en eski eczacısı Melih Ziya Sezer bu savı geçersiz kılmaktadır.

 

 

 

 

Kaynak : atilganblog.blogspot.com

3 Yorum
  1. Melih bey Kadıköyümüzün çok müstesna bir isimi. Bir tarih gibi şu an, Kadıköy’ü İstanbul’u çok iyi biliyor. Gerçek bir eczacı, halen ilacı kendi yapabilen nadir eczacılardan. Klasik müzik dinliyor labratuvarında ve hep çalışıyor. İşin sırrı bu olabilir. 2008 yılında bir söyleşi yapmıştım ve mimdap da yayınlanmıştı. Maalesef sadece eski dükkanın mobilyaları şimdiki yerinde (üstü apartman olan dükkan), orijinal eczacı dükkanı yok şimdi. Ancak, yine de bir tarih okuması yapıyorsunuz Melih Sezer’in mekanında. Arif bey yine çok değerli bir konu yakalamış Kadıköy’e dair, tebrikler. Melih beyi de daha yıllarca aramızda görmek isteriz elbette.

    Hasan Kıvırcık | 5 March 2019

  2. Kadıköy’de böyle bir dükkan böyle bir tarih başka hiç bir yerde yok. Üç sene öncesine kadar Baylan Pastanesi sahibi Harry vardı bu derece tarih olan. O da ölünce o Baylan markasını da satıldı gitti.

    meltem doğanay | 6 March 2019

  3. Melih Beyle konuşunca dükkanı ayrı kendisini ayrı yazmanın doğru olacağını düşündüm. Aslında sadece dükkanı yazacaktım. Ama Melih Beyin kendisi de ayrı bir konu. Ayrıca eczane tarihi içinde yazsam hem uzun olacak hem de konula birbirini boğacaktı. YENİ MODA ECZANESİNİ ayrıca yazdım bu sebepten.

    Arif Atılgan | 9 March 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe