Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Studio Fuksas, Monako Sahili için Dikey Parkı Tasarladı
Share 4 March 2019

Studio Fuksas, Fransa’nın Monako limanı boyunca Fontvieille bölgesini yeniden canlandırma yarışmasını kazandı. Proje, büyük ticari, kentsel, mimari ve ekolojik sorunlara cevap vermek için tasarlanmıştır. Fikir sudan ve Akdeniz tepelerinin yeşil yamaçlarından ilham alıyor. Yeni proje, şehri denize bağlayan dikey bir park yaratmayı hedefliyor.

 

 

                                                               Fontvieille Dikey Park. 

 

 

 

Monako Prensliği tarafından düzenlenen Fontvieille projesi, sahildeki akan platformlarda karma kullanımlı programlama yoluyla sahili dönüştürmek için yapıldı. Proje 48.000 metrekarelik bir alanı kapsayacak ve Ranieri III adasına, Kanton Meydanı’na, hayvanat bahçesine, Telecabina istasyonuna ve Alberto II Bulvarı’na bir dizi halka açık terasla bağlantı kuracak. Tasarımın kavisli hatları, dalgaların hareketini ve deniz tabanının morfolojisini uyandırmak için yapılmıştır. Ayrıca Monegasque manzarasını ve yavaş yavaş su kenarına ulaşan eğrileri de hatırlıyorlar.

 

 

                                                               Fontvieille Vertical Park.

 

Proje, katlar arasında bir merdivenle birleştirilen beş seviyeden oluşuyor. Aynı zamanda Shigeru Ban Architects tarafından tasarlanan bir teleferik istasyonunun yanında inşa edilecek. Studio Fuksas, binanın her katının zemini, mobilyaları ve tavanı için farklı renkler kullandı. Dedikleri gibi, site “gül bahçesi ve binalarının pastel renkler” ile tanınır. Monako Prensliği’nin en güneyindeki koğuşta yer alan proje, bölgeye ve limana yeni bir yaşam getirmeyi umuyor. Dikey park şehir ve deniz manzarasına açılacak.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

 


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe