Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Moda’da Büyük Fikret Ve Metin Oktay Apartmanları / Arif Atılgan
Share 18 February 2019

Biri Fenerbahçe’nin diğeri Galatasaray’ın efsane ismi.. Bitişik, ikiz, iki apartmanın tabelasında…

 

 

1949-1950 yıllarında Ağabey Sokakta Rum kalfa Haralambos tarafından birbirine bitişik, birbirinin aynı, simetrik iki apartman inşa ediliyor. Kabaca 7’şer m cepheli, 100’er m2 katları ve 30’ar m2 bahçeleri olan, 2+1, 3’er katlı, tuğla yığma taşıyıcı sistemli iki apartman.. Kapı numaraları 5 ve 7.. Binalar bir süre boş kalıyor.

 

 

Büyük Fikret Ve Metin Oktay Apartmanları

Kürtyan sülalesi aslen Tokat’lı olup, oradan İzmit’e İzmit’ten Kadıköy Kadife Sokağına gelmiş. Arıcan ailesi Moda Caddesinden Ağabey Sokağa girince sağdaki bahçeli evde oturmakta.
1956 yılında 5 numaralıyı Kirkor Kürtyan Haralambos’tan satın alıyor.
1962 yılında 7 numaralıyı Fenerbahçeli Fikret Arıcan bir Ermeni’den satın alıyor.
Bir süre sonra iki binaya da birer kat ekleniyor.
İki aile yıllarca komşuluk yapıyor. Fikret Arıcan’ın oğlu Gündüz ile Kirkor Kürtyan’ın oğlu Onnik arkadaş olurlar. Gündüz Fenerbahçeli, Onnik Galatasaraylıdır.
Fikret Arıcan uzun süre Fenerbahçe’de futbolculuk ve antrenörlük yapmıştır. O yıllarda kulüp müdürüdür. İki çocuğu Fenerbahçe’nin takım otobüsüyle maçlara götürür. Otobüs içindeki futbolculara Onnik’i gösterip ‘Bakın bu Galatasaraylıdır. Onu Fenerli yapacağız.’ Diyerek şaka yapar. Ancak Onnik, Metin Oktay hayranlığıyla Galatasaraylı olmuştur. Takımını değiştirmez.
Gündüz Arıcan İnşaat Mühendisi, Onnik Kürtyan eczacı olur.
1976 yılında Kirkor Kürtyan vefat eder.
1984-1986 yıllarında Fikret Arıcan Fenerbahçe Başkanı olur.
1990’lı yıllarda Fikret Arıcan kendi tarafının her katını ayrı ayrı satar. Dr. Esat Işık Caddesine taşınır. Satın alanlar Fenerbahçelidir. 7 Numaranın adını Büyük Fikret Apartmanı koyarlar.

 

 

Büyük Fikret Apartmanı
1994 yılında Fikret Arıcan vefat eder.
2000’li yıllarda Onnik Bey de kendi apartmanına Metin Oktay Apartmanı koymaya karar verir. Şık bir tabela ister. Mühürdar’da baba-kız çalışan tabelacıyı önerirler. Onlara yaptırır.

 

 

 

Metin Oktay Apartmanı

 

 

Onnik Bey diyor ki ‘Beşiktaşa mağlup olursak üzülmem ama Fenerbahçe’ye mağlup olursak kahrolurum.’ Fenerbahçelilerin de Galatasaray’a mağlup olduklarında kahrolduklarını biliyorum.

 

 

 

Metin Oktay Ve Büyük Fikret Apartmanları

1950’li yılların mimari tarzını yansıtan iki şirin apartmanın öyküsü bir şeyi kanıtlıyor.. Fenerbahçeli Galatasaraylı, Galatasaraylı Fenerbahçeli olmaz..
Fikret Arıcan ve Metin Oktay’ı saygıyla analım.

 

 

 

Arif Atılgan

Kaynak : atilganblog.blogspot.com

6 Yorum
 1. Arif bey, gerçekten Kadıköy’ün değerlerini sokak sokak, bina bina tekrar hatırlatıyor ve bize sunuyorsunuz. Metin Oktay ve Büyük Fikret Apartmanları sokakta inci gibiler. Çok teşekkürler.

  Gülten Ayrancı | 21 February 2019

 2. Metin Oktay ve Büyük Fikret yapılarını Arif hocam ustalıkla ele almış yine. Metin Oktay’ın “kral” oluşu, bir dönem ünüyle ülkeyi salladığı ve hatta filmde bile rol aldığını biliyorum. Elim bir trafik kazasında kaybettik 90 ların başında sanırsam. Metin Oktay, Deniz Gezmişlerini idamının durdurulması için meclise verilecek dilekçeyi imzalamış vicdanlı biridir aynı zamanda. Onnik beyin apartmanına Metin Oktay isimini vermiş olması da büyüklük gerçekten. Bu yapıların “modern dönem eseri” olarak tescilli olup olmadığını bilmiyorum, belki Arif bey bundan bahsedebilir. Mesela bu yapılar şimdilerde şimdiki sahipleri tarafından yıkılabilir mi? Böyle bir konuda Arif beyle birlikte Melih beyin yapılarının tescillenmesi için belediyede bir uğraş vermiştik de pek bir sonuç çıkmamıştı diye hatırlıyorum. Tabi sadece belediye değil asıl olarak koruma kurulları “modern dönem” eserlerine duyarlı olmalılar, sadece yüz yıllık binalar değil.

  Hasan Kıvırcık | 21 February 2019

 3. 1950′lerde bir tarz var. Bu apartman mütevazi haline rağmen diğerlerinden ayrılıyor. Farkediliyor. Koruma Kurullarında meraklı insanların olması gerek. Gezip, keşfedip, tescil edilecek binaları bulmalılar. Kurullar kendini belediye gibi hissediyor. Açıkçası beğenmiyorum.

  Arif Atılgan | 24 February 2019

 4. burayı da yıkarlar ve acımazlar. kadıköyün planına bir kat verme mevzusu var ya, o bir çıksın Kadıköy ve modada hepsini düzlerler. vefa, sevgi, hatıra hiç kalmamış bu toplumda. çıkarcılık tek yol olmuş.

  meltem doğanay | 25 February 2019

 5. Arif bey, 1950 ler tarzı denen ve Kadıköy’de halihazır da yok edilmemiş epey yapı var. Metin Oktay, Büyük Fikret apartmanları gibi. Ama hepsi tehlike altında, her an sahipleri yıkıp yerine başka şeyler dikebilir. Ne yapılmalı sizce bu binaları koruma için? Yıllarca Kadıköy başkanlığı yaptınız, hizmetleriniz çok oldu. Sizin ve meslek biriminizin bu gibi hassas konularda bir yorumu ya da çalışması var mı?

  Serap İçöz | 27 February 2019

 6. Maalesef tek başıma yazıyor, konuşuyorum. Kendi bloğumda konuları ele alıyorum. Sağolsun Mimdap bazılarını yayınlıyor. Eleştiri gerektiğinde herkesi, her kurumu eleştirdiğim için de pek sevilmiyorum. Örneğin: Belediye de Kurul da hatta Odam da yeri geldiğinde eleştirdiğim kurumlar. Bu yapılar kolaylıkla tespit tescil edilebilir. Melih Korayın binaları için girişimde bulunduk. Öylece kaldı. Ben Yeleğirmeninde Ayrılıkçeşmesi Sokak ve Özen Sineması için ayrıca girişimde bulundum. O da kaldı. İstemek lazım. Ben de tek başıma ne yapabiliyorsam yapmaya çalışıyorum.

  Arif Atılgan | 27 February 2019


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe