Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Çiçek Takvimi de betonlaştı
Share 14 February 2019

Yalova Termal’de 90 yıllık yeşil gelenek bozuldu.

 

 

 

 

Atatürk’ün isteği üzerine 1929 yılında, Yalova Termal Kaplıcaları’nda görev yapmaya başlayan Pandelli Roketas’ın her gün çiçeklerle o günün tarihini attığı, ziyaretçilerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği Çiçek Takvimi beton yığınına dönüştü.

 

 

 

 

Sağlık Bakanlığı’na ait Yalova Termal Kaplıcaları girişinde bulunan Çiçek Takvimi’nde, çiçeklerin yerini çakıl taşları aldı. Çevresine kaldırım taşları döşenen takvimin bulunduğu yeşil alana ise beyaz çakıl taşları konuldu. Çiçek takviminin çevresine yapılan yollar ve kaldırım taşları buranın özelliğini yitirirken, Termal Kaplıcalarına gelen yurttaşlar da bu duruma tepkili. Cumhuriyet öncesinde Vahdettin döneminde sarayda bahçıvanlık yapan babasının yanında yetişen ve 1929 yılında Atatürk’ün isteği üzerine Termal Kaplıcaları’nda görev yapmaya başlayan Pandelli Roketas, 1929- 1969 yılına kadar Termal Kaplıcaları’nda ektiği çiçeklerle Çiçek Takvimi’ne her gün tarih yazardı. Pandeli’nin yetiştirdiği bahçıvanların devam ettirdiği gelenek 2018 yılına kadar sürdü. Ancak geçen aylarda Termal Kaplıcaları’ndaki 90 yıllık gelenek çakıl taşlarıyla bozuldu.

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet

 


Yorum yazmak için


Norman Foster, Paris’in Notre Dame Katedrali’ne yedek bir kulenin tasarımı için uluslararası rekabete girerek, katedralin yıkık çatısının yerine bir cam ve çelik hazne önerdi.           İngilizce yayın The Times’ın röportajına göre Foster, ateşe dayanıklı katedral için yeni bir “hafif ve havadar” çatı vizyonunu oluşturdu. Önceki çatı katı alanı 12. yüzyıla kadar [...]
ARŞİV
Subscribe