Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Çiçek Takvimi de betonlaştı
Share 14 February 2019

Yalova Termal’de 90 yıllık yeşil gelenek bozuldu.

 

 

 

 

Atatürk’ün isteği üzerine 1929 yılında, Yalova Termal Kaplıcaları’nda görev yapmaya başlayan Pandelli Roketas’ın her gün çiçeklerle o günün tarihini attığı, ziyaretçilerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği Çiçek Takvimi beton yığınına dönüştü.

 

 

 

 

Sağlık Bakanlığı’na ait Yalova Termal Kaplıcaları girişinde bulunan Çiçek Takvimi’nde, çiçeklerin yerini çakıl taşları aldı. Çevresine kaldırım taşları döşenen takvimin bulunduğu yeşil alana ise beyaz çakıl taşları konuldu. Çiçek takviminin çevresine yapılan yollar ve kaldırım taşları buranın özelliğini yitirirken, Termal Kaplıcalarına gelen yurttaşlar da bu duruma tepkili. Cumhuriyet öncesinde Vahdettin döneminde sarayda bahçıvanlık yapan babasının yanında yetişen ve 1929 yılında Atatürk’ün isteği üzerine Termal Kaplıcaları’nda görev yapmaya başlayan Pandelli Roketas, 1929- 1969 yılına kadar Termal Kaplıcaları’nda ektiği çiçeklerle Çiçek Takvimi’ne her gün tarih yazardı. Pandeli’nin yetiştirdiği bahçıvanların devam ettirdiği gelenek 2018 yılına kadar sürdü. Ancak geçen aylarda Termal Kaplıcaları’ndaki 90 yıllık gelenek çakıl taşlarıyla bozuldu.

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet

 


Yorum yazmak için


Tasarım: GWWO Architect   Morven Müzesi ve Bahçesi ile birlikte kullanılıyor ve tarihi konağa bitişik yeni bir Tercüme Merkezini şu anda GWWO tasarlıyor. Tasarım, 2008 Müze ve Bahçe Ana Planı’nın gözden geçirilmesini ve yeniden değerlendirilmesini gerektirmiştir. GWWO, master plandaki tüm ayarlamalar için onay almak üzere Princeton Borough Tarihi Koruma İnceleme Komitesi ve New Jersey Tarihi [...]
ARŞİV
Subscribe