Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
TMMOB yine devre dışı
Share 9 February 2019

Açtığı davalar nedeniyle hükümetin hedefinde yer alan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), yabancı mimar ve mühendislerin çalışma izin başvurularında da yasaya karşın devre dışı bırakıldı. TMMOB Yasası’na göre yabancı mimar ve mühendislere çalışma izni verilirken, TMMOB’den görüş alınması gerekiyor. Ancak son dönemde TMMOB’ye görüş sorulmamaya başlandı.

Bakanlığı uyardı
TMMOB yetkilileri, “Bize görüş sorulmamaya başlandı. Yabancı mimar ve mühendis, ‘Bakanlık izin verdi, odaya üye yapın’ diye bize geliyor. Ya da bakanlık ‘Biz izin verdik, üye yapın’ diye bize gönderiyor. Biz de böyle haberdar oluyoruz. Bakıyoruz bu kişiyle ilgili bize görüş sorulmamış. Yasaya göre bize görüş sorulması gerekiyor. Bu yasal zorunluluk” bilgisini verdi. Bakanlığın daha önce “sehven” olmuş yanıtını verdiğini, ancak sonrasında “görüş sormama” uygulamasının yaygınlaştığına dikkat çeken TMMOB, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazı göndererek uyardı. Yasadaki maddeleri anımsatan TMMOB, görüş alınmaması halinde yasaya aykırı hareket edilmiş olunacağı vurguladı.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


AKP’li Büyükşehir Belediye eski başkanı Menderes Türel döneminde başlatılan projelerden Boğaçayı yapay göl projesinin yarattığı sorunlar ve gereksiz büyük maliyetine dair tartışmalar sürüyor. Menderes Türel döneminde gelen eleştiri ve uyarılar üzerine birkaç kez revizyona uğrayan projenin bundan sonra ne yapılacağı yeni başkan Muhittin Böcek ve ekibi tarafından da tartışılıyor. Geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenleyen Büyükşehir [...]
ARŞİV
Subscribe