Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
TMMOB yine devre dışı
Share 9 February 2019

Açtığı davalar nedeniyle hükümetin hedefinde yer alan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), yabancı mimar ve mühendislerin çalışma izin başvurularında da yasaya karşın devre dışı bırakıldı. TMMOB Yasası’na göre yabancı mimar ve mühendislere çalışma izni verilirken, TMMOB’den görüş alınması gerekiyor. Ancak son dönemde TMMOB’ye görüş sorulmamaya başlandı.

Bakanlığı uyardı
TMMOB yetkilileri, “Bize görüş sorulmamaya başlandı. Yabancı mimar ve mühendis, ‘Bakanlık izin verdi, odaya üye yapın’ diye bize geliyor. Ya da bakanlık ‘Biz izin verdik, üye yapın’ diye bize gönderiyor. Biz de böyle haberdar oluyoruz. Bakıyoruz bu kişiyle ilgili bize görüş sorulmamış. Yasaya göre bize görüş sorulması gerekiyor. Bu yasal zorunluluk” bilgisini verdi. Bakanlığın daha önce “sehven” olmuş yanıtını verdiğini, ancak sonrasında “görüş sormama” uygulamasının yaygınlaştığına dikkat çeken TMMOB, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazı göndererek uyardı. Yasadaki maddeleri anımsatan TMMOB, görüş alınmaması halinde yasaya aykırı hareket edilmiş olunacağı vurguladı.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA), Laboratorio Permanente                     OMA’nın Ippolito Pestellini Laparelli ve Laboratorio Permanente ile birlikte tasarlanan Reinier de Graaf’ın masterplanı olan Agenti Climatici (Climatic Agents), Scalo Farini ve San Cristoforo bölgelerinin yeniden kullanımı için Concorso Farini yarışmasını kazandı. Milan çevresinin güneyinde.     [...]
ARŞİV
Subscribe