Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
TMMOB yine devre dışı
Share 9 February 2019

Açtığı davalar nedeniyle hükümetin hedefinde yer alan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), yabancı mimar ve mühendislerin çalışma izin başvurularında da yasaya karşın devre dışı bırakıldı. TMMOB Yasası’na göre yabancı mimar ve mühendislere çalışma izni verilirken, TMMOB’den görüş alınması gerekiyor. Ancak son dönemde TMMOB’ye görüş sorulmamaya başlandı.

Bakanlığı uyardı
TMMOB yetkilileri, “Bize görüş sorulmamaya başlandı. Yabancı mimar ve mühendis, ‘Bakanlık izin verdi, odaya üye yapın’ diye bize geliyor. Ya da bakanlık ‘Biz izin verdik, üye yapın’ diye bize gönderiyor. Biz de böyle haberdar oluyoruz. Bakıyoruz bu kişiyle ilgili bize görüş sorulmamış. Yasaya göre bize görüş sorulması gerekiyor. Bu yasal zorunluluk” bilgisini verdi. Bakanlığın daha önce “sehven” olmuş yanıtını verdiğini, ancak sonrasında “görüş sormama” uygulamasının yaygınlaştığına dikkat çeken TMMOB, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazı göndererek uyardı. Yasadaki maddeleri anımsatan TMMOB, görüş alınmaması halinde yasaya aykırı hareket edilmiş olunacağı vurguladı.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


AIA Altın Madalyalı Glenn Murcutt,  MPavilion 2019′u Tasarlayacak Yıllık pavyonun altıncı yinelemesinin bu kasım ayında halka açılması planlanıyor. Editör:  Ayoubi     Anthony Browell Glenn Murcutt   Kamu mimarisi ve tasarım projelerini destekleyen, Avustralya merkezli  Melbourne’da bulunan Naomi Milgrom Vakfı, bugün Avustralya’lı mimar Glenn Murcutt, Hon’u görevlendirdiğini duyurdu. FAIA, altıncı yıllık MPavilion’u Glenn Murcutt tasarlayacak. [...]
ARŞİV
Subscribe