Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Çürük Binalarla Barış Yapılamaz
Share 8 February 2019

Birgün Editör: DİLARA ŞİMŞEK

 

İSTANBUL Kartal’da 10 kişinin öldüğü 13 kişinin yaralandığı faciada arama kurtarma çalışmaları ile birlikte incelemeler de sürüyor. Binanın 1992 yılında 5 kat olarak izin alarak yapıldığı ancak 1994 sonrası 3 katın kaçak olarak çıktığı anlaşıldı. İlk belirlemelere göre 14 dairenin bulunduğu apartmanda kolonlar plan dışı oluşan yükü taşıyamayarak çöktü. Bina için herhangi bir risk başvurusu yapılmadığı bu nedenle çevresindeki bazı binalar gibi yıkım gerçekleşmediği de belirlendi.

 

 

İMAR BARIŞI İHANETTİR

 

 

Ancak, Yeşilyurt Apartmanı için kısa bir süre önce İmar Barışı’ndan yararlanmak amacıyla Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, olayın ardından bölgeye ekip gönderdiklerini ve kamera kayıtlarını incelediklerini aktararak şunları söyledi: Zemin kat kolonlarında ani çökme oluyor. Tekstil atölyesinde kolonların kesildiği öne sürülüyor. Bir bina 5 kata göre planlanıp 8 kata çıkarsa kolonların taşıma kapasiteleri zorlanır ve en ufak fiziki müdahalede çöker.

 

 

Binadaki hak sahiplerinin İmar Barışı’ndan faydalanmak için yapı kayıt belgesi başvurusunda bulunduğunu söyleyen Suna, şöyle devam etti: İmar barışı kente yapılacak en büyük ihanet. Yapılar risk açısından incelenmeden yapı kayıt belgesi verildiği takdirde maalesef bu sonuçlarla karşılaşılacak.

 

 

ONLARCA RİSKLİ BİNA VAR

 

 

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz de binaya 94 yılı sonrası kaçak kat çıkıldığını söyleyerek şu bilgileri verdi:

 

 

“Bina için risk tespit başvurusu yapılmadı. Çevresinde bazı binalar için bu rapor alındı ve ardından bu binalar yıkımı gerçekleştirildi. Binanın altında bulunan konfeksiyon atölyesinin ruhsatsız olduğu zabıta tarafından tespit edilmiş ve 3 ay önce boşaltıldı.”

 

 

Öz, bölgede özellikle 94 sonrası yapılmış çok sayıda kaçak katlı bina olduğunu da belirterek “1,75 imar oranına rağmen 5 6 ile yapılan binalar var. Binada beton yapısı ve demirler standart dışı. Yapılması gereken düzenlemede boş alanlara imar hakkı transferi” dedi. Başkan Öz, çökme sırasında apartmandaki bir daireye misafir olarak gelen başka bir ailenin de bulunduğunu söyledi.

 

 

 

Binanın 1992 yılında 5 kat olarak izin alınarak yapıldığı ancak 1994’ten sonra 3 kat daha kaçak kat çıkıldığı anlaşıldı.

***

 

 

İnsan hayatı ne zaman öncelikli olacak

 

 

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin faciaya ilişkin yaptığı basın açıklamasında kentteki yapı stokunun büyük bölümünün ruhsatsız ya da kaçak olduğu belirtilerek şöyle denildi: Mühendislik hizmeti almadan üretilmiş. Meydana gelen her olay ister istemez depremi akla getirmekte. Olası bir depremde İstanbul yapı stokunun ne tepki vereceğini tahmin etmek için inşaat mühendisi olmaya gerek yok. Açık ki İstanbulluların can ve mal güvenliği bulunmamakta. İmar Barışı ismi altında başlatılan ve esasen imar affı olarak uygulamaya alınan girişime yaptığımız itirazın ne kadar dayanaklı olduğu açığa çıkmıştır. İstanbul’da pek çok bina aynı durumda ve ne yazık ki bu sebepten dolayı haklı çıkmaya devam edeceğiz.

 

 

Mühendislik hizmeti almadan üretilen yapıların yasal statü elde ederek mevcudiyetini sürdürmesinden ne gibi bir yarar umulmakta? Yoksa karar vericileri harekete geçiren imar affı başvurularından toplanacak para mı? İnsan hayatı ne zaman öncelikli olacak? Yapılar güvenli hale getirmek yerine imar affı ilan etmek kent ve insanlık suçu olarak tarihe geçecektir.

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

5 Yorum
 1. Bakın altından neler çıkacak bu kötü yapılaşmanın. Sorumlular başta kaça katı yapan alan kullanan vatandaş olmak üzere, ilgili belediyesi. Dosyalarına baksanız bu da kendini affa sokmuştur.

  Hamide Güler | 8 February 2019

 2. Kartaldaki bu bina gibi imar barışına para yatırıp kaçaklarını affettirmiş binlerce bina olduğundan eminim. Devlet eliyle “yasal ölüm” diyorum ben bu duruma.

  Levent Yüksek | 9 February 2019

 3. binlerce onbinlerce var bu kaçaklardan ve hepsi şu anda hükümetin paraya ihtiyacı olması yüzünden kontrol bile edilmeden affediliyor. sonuç bugün bir binadan 17 ölüm. sorumlular nerede?

  Dolunay Küçükağaoğlu | 9 February 2019

 4. hatta devam ediyorum, bu af yasasına imar barışı diyenler mesela başta çevre ve şehircilik bakanı, yanlış yaptık diye istifa ediyor mu? bekleyelim mi böyle bir devlet adamlığı?

  Dolunay Küçükağaoğlu | 9 February 2019

 5. Yok efendim, dikine çok gidilmişmiş şimdi yatay mimari şey edilecekmiş. Sanki mesele işin görüntüsü. Bu izinleri bu imar durumlarını kim verdiyse artık!!! Bina kaçak katlarıyla çöktü işte. 20 ye yakın insan hayatını kaybetti. Geçip karşısına bize ölü sayılarını veriyorlar. Pes yani.

  akın bayrak | 9 February 2019


Yorum yazmak için


İzmir Büyükşehir Belediyesi, özelleştirilmek istenen Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nı, 35 milyon TL bedel karşılığı ihale usulüyle satın almıştı. Ancak Tarihi Elektrik Fabrikası’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklenen onay gelmedi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Bakan, [...]
ARŞİV
Subscribe