Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Doğayı ‘parçalayacak’ düzenleme Genel Kurul’da
Share 7 February 2019

Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu’ndan geçen Maden Kanunu Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri başladı. Teklifin bu haliyle kabul edilmesi durumunda ormanlar ve milli parklar enerji santrallarına teslim edilecek.

 

 

 

 

Maden sahalarının parçalanmasının ve “yağmalanmasının” önünü açan düzenlemeleriyle tepki çeken yasa teklifinin birçok maddesinin, doğal yaşam alanlarının yok edilmesine yol açacağı bildirildi. Teklifin yasalaşması durumunda, maden sahaları için ormanlarda beş hektarlık alan bedelsiz olarak tahsis edilebilecek.

 

 

99 YILLIK İZİN

Maden ruhsat sürelerinin uzatılmasını da öngören teklifle maden ruhsatı almak da kolaylaşacak. Ormanlar ve milli parklar ise “enerji santrallarına” teslim edilecek. Teklifle, ormanlara ve milli parklara enerji tesisleri kurulmasına imkan sağlanacak, arazi izin bedelinde yüzde 50 indirim yapılacak. 49 yıllık kullanım izinleri ise 99 yıla çıkarılacak.

 

 

Çevreye zarar verilmesini önleyecek tedbirleri almayan termik santrallara da ek süre verilecek. Buna göre, çevre yatırımlarını tamamlamayan ve gerekli yükümlülüklerini yerine getirmeyen termik santralların işletme süreleri iki yıl daha uzatılacak.

 

 

Teklifin bu haliyle yasalaşması durumunda geri dönüşü olmayan tahribatların ortaya çıkacağını ifade eden CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, BirGün’e değerlendirmelerde bulundu.

 

 

AKP’nin seçim döneminde “çevreye duyarlı kampanya” yürütme iddiasında olduğunu ancak kanun teklifinin bunun tam tersi bir sonuç doğuracağını bildiren Karaca, “Bu teklifle şirketlere, yandaşlara rant sağlamayı, halk sağlığını hiçe saymayı yasallaştırmaya çalışırken insanımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını elinden alıyor. Eğer AKP çevrecilikte samimiyse çocuklarımızın, torunlarımızın sağlıklı bir ülkede yaşamasını birazcık olsun düşünüyorsa teklifteki doğa kıyımına yol açacak maddeleri iptal eder” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA), Laboratorio Permanente                     OMA’nın Ippolito Pestellini Laparelli ve Laboratorio Permanente ile birlikte tasarlanan Reinier de Graaf’ın masterplanı olan Agenti Climatici (Climatic Agents), Scalo Farini ve San Cristoforo bölgelerinin yeniden kullanımı için Concorso Farini yarışmasını kazandı. Milan çevresinin güneyinde.     [...]
ARŞİV
Subscribe