Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Uluslararası Hong Konk –Shenzhen Merkezi
Share 6 February 2019

Tasarım: Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

 

 

 
Longcheng Parkı’nın eteklerinde ve Dayun Ulusal Parkı arasında yer alan Shenzhen-Hong Kong Uluslararası Merkezi, birçok büyük spor mekanının bitişiğindedir. Zarif eğrili kule, antropomorfik özelliklere referans verir ve Shenzhen’in kuzeybatı manzarası için yeni bir heykel simgesi sunmaktadır.

 

 

Yeni kule, AS + GG’nin Shimao Shenzhen Longgang Master Planı’nın merkezinde yer alıyor ve geliştirme içindeki her ofis ve apartman için ana odak noktası. Dünyanın yaklaşık en uzun kulelerinden biri, yaklaşık 700 metre olarak öngörülmüş ve yeni bölge için sembolik bir simge olarak hizmet edecektir. Akşamları, kulenin kendisi bölgenin atletik ve eğlence amaçlarını güçlendiren görsel, sesli ve ışıklı bir gösteri olacak. Kulenin tepesinde, dünyanın en yüksek gözlem deneyimlerinden biri ve hepsi Shenzhen ve ötesine bakan bir restoran, gece kulübü, spa hizmetleri ve büyük bir yüzme havuzu içeren ek kulüp tesisleri bulunuyor.

 

 

 

 

 

Kuleyi çevreleyen ve birbirine bağlayan karma kullanımlı bölge, beş yıldızlı bir otel, ofisler ve konferans olanakları içermektedir. Büyük bir perakende satış tesisi sitenin kuzeydoğu köşesini tanımlarken, bir apartman kuleleri topluluğu kuzeybatı kesimini kaplar. Ana plan, bir kültür merkezi ve ana kütüphane tarafından tutturulmuş kültürel ve perakende programları birleştiren dinamik, yeni bir kamusal alanı bütünleştirir. Programlanmış mekanlarda rekreasyon, eğlence, turizm, sanat, yemek ve sosyal toplantılar için açık ve kapalı alanlar bulunmaktadır. Güzelce düzenlenmiş gezinti yerleri, müşterileri ve ziyaretçileri faaliyetin her yönüne bağlar.

 

 

 

 

 

Shenzhen-Hong Kong Uluslararası Merkezi ve çevresindeki peyzajın çevresel hedefi LEED Platinum sertifikası almaktır, bu nedenle sürdürülebilirlik bütünsel bir şekilde ele alınır: Isı kazanımını azaltmak için yüksek performanslı cam kullanılacaktır; Binalar, gelişmiş pasif güneş kontrolü için mevcut çevresel güneş koşullarına cevap vermeye yöneliktir; İç mekanlar için stratejik doğal aydınlatma insan konfor seviyesini arttırır; Gelişme, doğu ve kuzeydoğudan esen rüzgarların, alan boyunca doğal havalandırma sağlamak ve dış mekan termal konforunu iyileştirmek için açık alanlara yönlendirilmesi için tasarlanmıştır; Kompleks ayrıca, büyük insan gruplarını siteye etkin bir şekilde taşımak için büyük bir toplu taşıma merkezine ve otobüs terminaline sahip olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Siteyi tasarlarken su yönetimi özellikle önemliydi. Shenzhen, yaz aylarında şiddetli yağışlar ve su baskınlarıyla tanınır; bu nedenle, sitenin 100 yıllık bir fırtına olayının% 100′ünü yönetebilmesi çok önemliydi. Peyzaj özellikleri, tasarlanmış toprakları, tutma havuzlarını, doğal bitkileri ve bitki örtüsünü kullanarak yağmur suyunu sulama ve diğer kullanımlar için geri dönüşüme sokacak sistemler ağı olarak kullanmak üzere tasarlanmıştır.

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


AKP’li Büyükşehir Belediye eski başkanı Menderes Türel döneminde başlatılan projelerden Boğaçayı yapay göl projesinin yarattığı sorunlar ve gereksiz büyük maliyetine dair tartışmalar sürüyor. Menderes Türel döneminde gelen eleştiri ve uyarılar üzerine birkaç kez revizyona uğrayan projenin bundan sonra ne yapılacağı yeni başkan Muhittin Böcek ve ekibi tarafından da tartışılıyor. Geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenleyen Büyükşehir [...]
ARŞİV
Subscribe