Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İstanbul’un simgelerinden Bozdoğan Kemeri, restore edilecek
Share 11 January 2019

İstanbul’un tarihi simgelerinden Bozdoğan Kemeri, İSKİ tarafından restore edilecek. İSKİ ayrıca Eğri Su Kemeri ve Uzun Su Kemeri’nin restorasyonunu da yaptıracak.

 

 

 

 

Dünyanın en eski su kemerlerinden plan Fatih’teki Bozdoğan Kemeri (Valens Su Kemeri) başta olmak üzere, Eğri Su Kemeri ve Uzun Su Kemeri’nin restorasyonları yapılacak.
İSKİ’nin, her üç kemer için açtığı restorasyon ihalelerinin toplam bedeli 75 milyon 777 bin 121 TL tuttu.

 

 

Fatih’te bulunan tarihi Bozdoğan Su Kemeri

 

 

 

Bozdoğan Kemeri’nin restorasyonu işini, merkezi Urfa’da bulunan Abma İnşaat Restorasyon Ltd. Şirketi, 27 milyon 565 bin 790 TL’ye üstlendi. İSKİ, Abma firması ile 25 Aralık 2018 tarihinde sözleşme imzaladı. Bu kapsamda, Bozdoğan Kemeri’nin restorasyon çalışmaları, 26 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor.

 

 

Uzun Su Kemeri’nin restorasyon ihalesini ise HB Restorasyon İnşaat Taahhüt ve Tic. Ltd. Şirketi, 28 milyon 326 bin 800 TL’ye üstlendi. İSKİ ile 19 Aralık 2018 tarihinde sözleşme imzalayan HB firması, şartnameye göre işi 22 Nisan 2021 tarihine kadar bitirecek.

 

 

Kovuk Kemer, Kırık Kemer olarak da bilinen Eğri Kemer’in ihalesi 8 Ağustos 2018 tarihinde yapılmıştı. İhaleyi 19 milyon 884 bin 530 TL’ye üstlenen, KS Mimarlık Mühendislik İnşaat Restorasyon San. ve Tic. Ltd. Şirketinin çalışmaları 21 Ekim 2020’ye kadar bitirmesi planlanıyor.

 

 

İSKİ yetkilileri, Eğri Kemer’de yer tesliminin yapıldığını ve restorasyon çalışmalarının başladığını belirtti.

 

 

Tarihi Yarımada’nın su ihtiyacını karşılamak için yaptırılan su kemerlerinden Bozdoğan Su Kemeri sur içinde, diğer iki kemer ise sur dışında, İstanbul’un kuzey bölgesinde yer alıyor.

 

 

SU KEMERLERİNİN TARİHÇESİ

 

 

Fatih Camii’nin bulunduğu tepeden, İstanbul Üniversitesi Rektörlük bahçesine ulaşan Bozdoğan Su Kemeri, Roma İmparatoru Valens döneminde 378 yılında tamamlandı. Orta Çağ’da İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan kemerin orijinal uzunluğu 971 metre, genişliği ise yaklaşık 4 metre.

 

 

Uzun Kemer ve Eğri Kemer ise Mimar Sinan tarafından yapılmıştı.

 

 

RESTORASYON FACİALARI

 

 

Türkiye’de tarihi eserlerin restorasyonu genellikle kamuoyu tepkisi veya usulsüzlük iddialarıyla anılıyor.

 

 

İşte bazı restorasyon faciası örnekleri:

 

Usulsüz restorasyon

Restorasyon hangi kriterlere göre yapıldı?

Yeni yapılan restorasyona rağmen: Kapalıçarşı’nın çatısı akıyor

Tartışmalı restorasyona AKP’li belediyeden “üstün hizmet” ödülü

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe