Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
TMMOB: Mesleğimizin itibarıyla oynamayın!
Share 4 January 2019

Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği’nde 29 Aralık’ta yapılan değişikliklerle mühendis ve mimarların alanına giren bazı işlerde tekniker, teknisyen ve teknik öğretmenlerin yetkilendirilmesine TMMOB’den tepki geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Mühendislik ve mimarlık mesleğinin itibarıyla oynamayın!” dedi.

 

 

 

 

Değişikliklerle teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenlere yardımcı kontrol elemanı olarak çalışma hakkı tanınıyor. Bunun yanında mimar ve mühendislerce yürütülmesi zorunlu olan şantiye şefliği hizmeti de teknik öğretmen ve teknikerlere açılıyor.

 

Teknisyen, tekniker ve teknik öğretmenlerin yapı denetim sisteminde mühendis ve mimarların idaresi altında yardımcı kontrol elemanı olarak görev almalarının öğrenimlerine denk düşen bir uygulama olduğunu belirten Koramaz, “Ancak şantiye şefliği görevinin mühendis ya da mimarlar tarafından üstlenilmesi bir zorunluluktur. Ancak aksi düzenleme bilime ve uzmanlığa aykırı” diye konuştu.

 

 

ÇÖZÜM DEĞİL

 

 

Teknik öğretmenlerin, teknikerlerin ve teknisyenlerin ciddi bir işsizlik sorunu yaşadıklarına dikkat çeken Koramaz, “Bunun nedeni de tıpkı mühendis, mimarlarda olduğu gibi eğitim, öğretim ve istihdam bütünlüklü planlama anlayışının terk edilmesidir. Siyasi iktidar teknik elemanları hukuki statüye kavuşturmak ve üretim sürecindeki önemlerini görünür kılmak yerine, mühendislik-mimarlık mesleklerinin çalışma alanlarını teknik elemanlara açarak geçici çözümler üretme peşindedir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


İstanbul Bakırköy’deki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin ‘şehir hastanesi’ için imara açılmasına ilişkin plan, yargıya takıldı. Şehir hastanesi yapılmasında kamu yararı görmeyen İdare Mahkemesi, planın yürütmesini durdurdu.         Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de yer aldığı yaklaşık 1 milyon metrekarelik alana yönelik yaptığı imar planına yargıdan ‘ret’ [...]
ARŞİV
Subscribe