Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
TMMOB: Mesleğimizin itibarıyla oynamayın!
Share 4 January 2019

Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği’nde 29 Aralık’ta yapılan değişikliklerle mühendis ve mimarların alanına giren bazı işlerde tekniker, teknisyen ve teknik öğretmenlerin yetkilendirilmesine TMMOB’den tepki geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Mühendislik ve mimarlık mesleğinin itibarıyla oynamayın!” dedi.

 

 

 

 

Değişikliklerle teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenlere yardımcı kontrol elemanı olarak çalışma hakkı tanınıyor. Bunun yanında mimar ve mühendislerce yürütülmesi zorunlu olan şantiye şefliği hizmeti de teknik öğretmen ve teknikerlere açılıyor.

 

Teknisyen, tekniker ve teknik öğretmenlerin yapı denetim sisteminde mühendis ve mimarların idaresi altında yardımcı kontrol elemanı olarak görev almalarının öğrenimlerine denk düşen bir uygulama olduğunu belirten Koramaz, “Ancak şantiye şefliği görevinin mühendis ya da mimarlar tarafından üstlenilmesi bir zorunluluktur. Ancak aksi düzenleme bilime ve uzmanlığa aykırı” diye konuştu.

 

 

ÇÖZÜM DEĞİL

 

 

Teknik öğretmenlerin, teknikerlerin ve teknisyenlerin ciddi bir işsizlik sorunu yaşadıklarına dikkat çeken Koramaz, “Bunun nedeni de tıpkı mühendis, mimarlarda olduğu gibi eğitim, öğretim ve istihdam bütünlüklü planlama anlayışının terk edilmesidir. Siyasi iktidar teknik elemanları hukuki statüye kavuşturmak ve üretim sürecindeki önemlerini görünür kılmak yerine, mühendislik-mimarlık mesleklerinin çalışma alanlarını teknik elemanlara açarak geçici çözümler üretme peşindedir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe